Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Viljandi linn sai kaasaegse ja energiasäästliku päästekomando

Viljandi päästekomando avamine. Foto: Hendrik Osula

Viljandi päästekomando avamine. Foto: Hendrik Osula

Täna, 9. veebruaril avati kauaoodatud Viljandi päästekomando uus hoone. Ligi 4,4 miljonit eurot maksma läinud moodsasse komandohoonesse kolisid päästjad juba jaanuari lõpus.

 

Viljandi komandohoone pakub päästemeeskonnale mugavaid töötingimusi, kaasaegset töökeskkonda ning häid tehnika ja varustuse hoidmise ning hooldamise võimalusi. Hoone on projekteeritud energiasäästlikuks ning tänapäeva päästjate vajadustele sobivaks. Päästesündmustele reageerimise valmisoleku kõrval on oluline komando toimepidevus kriisiajal ning tingimused ennetustööks.

 

„On ainult rõõm, et ka sel aastal saame jätkata päästjate uutesse komandohoonetesse kolimist,“ sõnas siseminister Lauri Läänemets. „Mäletan, et juba vanas komandohoones oli Viljandi päästjatel püsti pandud ennetustuba, et lastele varases eas tuleohutuse põhitõdesid õpetada. Sellised tegevused on märk ääretust pühendumusest ja olen veendunud, et uus ja moodne hoone vaid tõstab Viljandi komando indu piirkonna turvalisusesse panustada. Kuivõrd oleme ka riiklikult võtnud eesmärgi tõsta Eesti inimeste valmisolekut kriisides hakkamasaamiseks ning siin on kandev roll Päästeameti läbiviidavatel elanikkonnakaitse koolitustel, saab kindlasti ka uute õppe- ja koolitusklasside võimalusi tõeliselt hästi ära kasutada.“

 

Päästeameti peadirektor Margo Klaose sõnul on iga päästemaja avamine kinnitus meie inimestele, et nende tööd väärtustatakse. „Lisaks kaasaegsele ja mugavatele töötingimustele pean oluliseks sportimis- ja harjutusvõimalusi, aga ka tulevikuvaadet – näiteks elektriauto laadimise võimalust. Nutikad hooned toetavad inimesi ja koostöö Viljandi linnaga saab paremate töötingimuste saamisest ainult võimenduda, sest eesmärk on meil ju linnaametnikega üks – turvaline Viljandi,“ ütles Klaos.

 

Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse direktori Tarmo Mändmetsa sõnul on Viljandi päästekomandosse loodud kaasaegsed lahendused, mis tagavad energiatõhususe ja säästliku haldamise. „Iga samm, mis me päästjate töö hõlbustamiseks teha saame, on panus meie ühtsesse turvatundesse. Täna rõõmustame koos Viljandi päästjatega, sest nutikalt planeeritud uus komandohoone parandab oluliselt päästjate töötingimusi ning loob neile vajalikud puhkevõimalused,“ lisas Mändmets.

 

Viljandi linnapea Madis Timpson rõõmustab: „Hea meel, et päästekeskusel on nüüd paremad tingimused ja veel kiirem valmisolek ohu korral reageerimiseks. Kaasaegsed tingimused ja läbimõeldud puhketubade lokatsioonid loovad raske töö juures paremad võimalused auru välja laskmiseks ja puhkamiseks. See on suur samm Viljandile, et uus hoone on valmis – nüüd oleme valmis ka kauaoodatud redelautot vastu võtma. Saame kindlad olla, et Viljandi linn on turvaline paik, kus meile on hädas kiirelt appi tõttamas oma ala professionaalid.“

 

Päästehoonesse on ehitatud päästetehnika garaažid, komando õppeklass ning ennetus- ja koosolekute ruumid. Võimalikult kiireks reageerimiseks on päästjate poolt enim kasutuses olevad ruumid ehk puhke-, magamis-, söögi- ja pesuruumid paigutatud toruliftide lähedusse ja otse päästetehnika garaaži kohale. Päästjad saavad endale ka head sportimisvõimalused – komando juures on välijõusaal, korvpalliplats ja jooksurajaga õppetorn. Lisaks ümbritseb hoonet ühest küljest jalakäijatele avatud park koos istepinkidega. Pargist komandoni on loodud ligipääsuvõimalus ka vaegliikujatele ja -nägijatele.

 

Komandohoone suurus on 1307 m2, õppetorn 69 m2 ja abihoone 130 m2. Arendusprojekti kogumaksumuseks kujunes 4,4 miljonit eurot, millele lisandus käibemaks. Projekti meeskonda kuulusid projekteerijad ACTO Consult OÜ, GECC LP OÜ ja KUU OÜ. Peaprojekteerija on Aare Asber ning hoone arhitekt Juhan Rohtla. Tellija oli Siseministeerium, päästekomandot ehitas Embach Ehitus OÜ ning omanikujärelevalvet teostas Keskkonnaprojekt OÜ.