Stipendiumikonkursi võidutööd keskenduvad ligipääsetavusele, materjalide taaskasutusele ja meretõusu mõjule
Tänavu esitati Riigi Kinnisvara stipendiumikonkursile „Tuleviku tipud“ 27 lõputööd, mille seast žürii selgitas välja neli parimat, kelle vahel läheb jagamisele 14 000 eurot. Parimate tööde autorid õpivad kõik magistriõppes.
„Riigi Kinnisvara töö kinnisvara arendamisel ja haldamisel on suure avalikkuse tähelepanu all ning samuti töötame muudatuste eesliinil. Tulevikuteemad on keerukad ja uuel põlvkonnal on tähtis säilitada idealismi,“ rääkis Riigi Kinnisvara arhitekt ja stipendiumikonkursi žürii liige Kalle Komissarov. „Stipendiumid on ühelt poolt meie missioon toetada ja tunnustada valdkonna tudengeid ning ühtlasi saada ka ise inspiratsiooni keerukal ajal. Tänavused stipendiaadid on tarmukad tudengid, kes otsivad oma uurimisvaldkonnaga uuenduslikke lähenemisi. Lisaks ajakohastele teemadele hindasime oskust keerukaid probleeme selgelt ja arusaadavalt esitada,“ lisas Komissarov.
Stipendiumi vääriliseks tunnistati Eesti Kunstiakadeemia magistriõppe tudeng Anna Aurelia Minev, lõputööga „Normaalsed keskkonnad normaalsetele inimestele“. Töö sisuks on hea avaliku ruumi loomine tänu ligipääsetavusele. Magistritöö kitsendatud fookuspunkt on suunatud koostööle vaegnägijatega, et mõista, kuidas luua võimalikult võrdselt tajutavaid ruume.
Teine stipendium omistati Tallinna Tehnikaülikooli magistriõppe tudengile Maria Pernitsale, kelle lõputöö „Taaskasutatava puidu tulepüsivus“ keskendub vana puidu taaskasutusele ja tulepüsivusele ning käitumisele tulekahjuolukorras. Teadustöö aitab leida lahendusi, kuidas vana puitu hooldada ja taastada nii, et see vastaks tänapäevastele tuleohutusnõuetele, vähendades sellega pikaajalisi hoolduskulusid ja tagades konstruktsioonide ohutuse. Töö aitab tuua selgust, kuidas vanu materjale saab turvaliselt ja tõhusalt kasutada, vähendades jäätmeteket ja süsiniku jalajälge.
Kolmanda stipendiumi pälvib Tallinna Tehnikaülikool magistriõppe tudeng Daniel Tootsman, lõputööga „Hoonete demonteeritavate elementide korduvkasutatavus“. Magistritöö raames on juba alustatud metoodika väljatöötamist, mille alusel teostada doonorhoone elementide demonteerimist ja toimivuse katsetusi. Lõputöö eesmärgiks on pakkuda sisendit elementide taaskasutamise osakaalu suurendamiseks Eestis, mis tähendaks ringmajanduslike ideede tihedamat integreerimist ehitussektorisse.
Neljanda stipendiumi vääriliseks tunnistati Tallinna Tehnikaülikooli magistriõppe tudeng Marten Sauter, lõputööga „Kliimamuutustest tuleneva merepinna tõusu mõju Tallinna merepiirile ning hoonestusele“. Tallinna linna üheks suurimaks väärtuseks on meri, mistõttu on linnaplaneerijad ja arhitektid viimaste aastakümnete vältel pidevalt eesmärgistanud tuua linn merele lähemale. Magistritööga luuakse simulatsioone Tallinna olukorrast, koostatakse ülevaade potentsiaalsest halvimast olukorrast ning leitakse võimalused selle ennetamiseks. Lisaks koostatakse magistritöö raames projekt (arhitektuurne ja konstruktsiooniline lahendus), mis aitab kaitsta teatud kindlat asukohta Tallinnas merepinna tõusu mõjude eest.
Žüriisse kuulusid Riigi Kinnisvara eksperdid arhitekt Kalle Komissarov, hoonete keskkonnasäästliku arendamise projektijuht Kadri-Ann Kertsmik, projektidirektor Marek Moldau, õigusosakonna juhataja Marelle Esko, Põhja piirkonna kinnisvarahaldur Chris Naerismaa ja strateegiajuht Kristin Tuule.
Ühe stipendiumi suurus on 3500 eurot. Stipendium määratakse väljavalitud üliõpilasele ühekordselt ning makstakse välja ühes osas.
Riigi Kinnisvara AS on toetanud stipendiumikonkursiga „Tuleviku tipud“ valdkondlikku teadus- ja arendustegevust 14 aasta jooksul, eesmärgiga innustada üliõpilasi looma kasutajasõbralikku ja säästvamat kinnisvarakeskkonda. 2024. aasta stipendiumile said kandideerida kõik bakalaureuse- või rakenduskõrgharidusõppe, inseneri- või magistriõppe ning doktoriõppe tudengid Tallinna Tehnikakõrgkoolist, Tallinna Ülikoolist, TalTechist, Eesti Maaülikoolist ja Eesti Kunstiakadeemiast.