Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Rakvere Riigigümnaasiumi väliala hakkab ilmestama Timo Tootsi installatsioon

I koht "Tintinnebula". Autor Timo Toots

I koht "Tintinnebula". Autor Timo Toots

Rakvere Riigigümnaasiumi kunstikonkursi žürii tegi valiku 10 kavandi hulgast ja valis võitjaks Timo Tootsi teose „Tintinnebula“.  Kunstiteos hakkab paiknema koolihoone pargipoolsel küljel, peasissepääsu kõrval.

 

Kunstikonkursi esikoha võitnud keskkonnatundlik installatsioon „Tintinnebula“ on 5 meetri kõrgune ning  7-meetrise läbimõõduga taies, mis koosneb painutatud metalltorudele kinnitatud ligi 40-st trummitaldrikust. Vihmasabina saabudes hakkavad piisad komponeerima trummitaldrikutel minimalistlikku heliteost. „Piiskade kukkumist kuulates võib tunda end millegi suurema osana“, kirjeldab teose ideed autor. 

Võidutöö "Tintinnebula"
Võidutöö "Tintinnebula". Autor Timo Toots

Kineetiline installatsioon on žürii hinnangul kaasaegse maamärgi potentsiaaliga mitmeid tõlgendusi pakkuv teos, mis suhestub kooli väärtustega oma paindlikkuse ja mitmekesisuse poolest - kunstiteoses võib tajuda nii indiviidi kui ka kokku tulemise ning koos olemise olulisust. Samuti tõi žürii töö tugevusena välja taiese valguse-, varju ja helimängud ning seosed Rakvere keskväljaku motiividega.

 

Võidutöö autor Timo Toots on multidistsiplinaarne kunstnik, kelle teosed väljenduvad interaktiivsete installatsioonidena, mis tegelevad sotsiaalsete käitumismustritega. Toots on loonud ka avalikke skulptuure, nagu kunstikonkursi tulemusena 2016. aastal Hiiumaa Gümnaasiumi ette rajatud kineetiline installatsioon „Tuuleluule”, mis „luuletab“ tuule jõul. Timo Toots on õppinud informaatikat Tartu Ülikoolis ja fotograafiat Eesti Kunstiakadeemias. Teda on autasustatud prestiižse Ars Electronica Golden Nica auhinnaga ja Kultuurkapitali aastapreemiaga.

 

Kunstikonkursi võidutöö autorilt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 75 100 eurot. Võidutöö „Tintinnebula“ valmib käesoleva aasta sügisel. Kunstiteose valmimist rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi ning riigieelarvelistest vahenditest.

II koht "Teadmiste sambad"
II koht "Teadmiste  sambad". Autor Indrek Köster

Teise koha pälvis kolmest värvitud terasest valmistatud skulpturaalsest sambast koosnev teos „Teadmiste sambad“, autor Indrek Köster. Monumentaalne skulptuurigrupp suhestub nii etteantud asukoha, kui ka kooli väärtustega. Kunstiteose loomisel on võetud lähtepunktiks Rakvere riigigümnaasiumi õppes rakendatav Gaia (kreeka keeles „maa“) hariduse pea-südame-käega õppimise kontseptsioon, sambad kujutavad teadmiste omandamise alustalasid.  Vaba paigutusega hoone ja pargi vahele loob skulptuurigrupp mitmeid huvitavaid foone ja vaatenurki. 

III koht "Kas nupp nokib"
III koht "Kas nupp nokib". Autor Maali Roomet-Allese

Kolmanda koha saavutas Maali Roomet-Allese meeleolukas kavand „Kas nupp nokib“. Teose tugevusena tõi žürii välja töö kerguse ning valgustuse ja materjali peegeldustega loodud mängulisuse ent tõdes, et kunstiteos kõnetaks pigem noorema kooliastme õpilasi.

 

Kunstikonkursi viis läbi Riigi Kinnisvara koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga. Konkursi žüriisse kuulusid žürii esimees Rakvere Riigigümnaasiumi hoone arhitekt Ralf Lõoke Salto arhitektuuribüroost, Mari-Liis Tammi ja Art Allmägi Eesti Kunstnike Liidust, Linda Lainvoo ja Gregor Taul Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingust, Rakvere Riigigümnaasiumi koolijuht Liisa Puusepp ning Rakvere linnaarhitekt Angeelika Pärna. Hääleõiguseta ekspertidena osalesid žürii töös Muinsuskaitseameti Lääne-Virumaa nõunik Kadri Lepik ning Rakvere Riigigümnaasiumi õppejuht Mihkel Kangur.

 

Rakvere Riigigümnaasiumi koolihoone on kavandatud pargipaviljoniliku objektina, mis lähtub oma tsentraalsest positsioonist Rakvere keskuses, püüdmata leida ühest orientatsiooni esi- ja tagakülje näol. Koolimaja avatakse pea 600 õpilasele ja õpetajale juba septembris.

 

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates 2021. aastast 110 000 eurot.