Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Põllumajandusameti ja PRIA galeriid hakkab ilmestama Fred Truusi sepistatud taies „Rauduss“

Põllumajandusameti kunstikonkursi võitja

Põllumajandusameti kunstikonkursi võitja

Põllumajandusameti kunstikonkurss osutus väga populaarseks, žürii tegi valiku 51 töö hulgast ja valis võitjaks Fred Truusi sepistatud terasest teose „Rauduss“.

 

Rauduss

Rauduss



Riigi Kinnisvara korraldatud kunstikonkursiga sooviti leida sobivaim kunstiteose ideelahendus Valve Pormeistri projekti järgi ehitatud Põllumajandusameti ja Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) hoone galerii seinapinnale Sakus.




Fred Truus on metallikunstnik, kes leiab inspiratsiooni voolavas materjalis, mida talletada terasesse. Tema terasskulptuurid valmivad puhastavas tules vorme vooliva haamri all.



Fred on edukalt osalenud kunstikonkurssidel, tema tööd on osalenud näitustel Itaalias, Ameerika Ühendriikides, Rootsis, Saksamaal, Ühendkuningriigis ja Eestis. Metallikunstialase hariduse on ta omandanud Eesti Kunstiakadeemia ehte-ja sepakunsti erialal ja magistrikraadi Southern Illinois University Carbondale’s.



Žürii sõnul on võidutöö „Rauduss” veenev nii kunstilise üldistuse poolest, kontseptuaalselt kui ka vormiliselt.  Hiiglaslikku 10 meetri pikkust stiliseeritud vihmaussi kujutav pisut käsipuulik, abstraktne sinusoidne voolav vorm rõhutab hästi hoones kulgemist, sümboliseerides veenvalt olulisi märksõnu nagu, taim, loom, maa, toit ning põllumajanduse ja keskkonna tasakaal. Vihmaussid on põllumehe ühed parimad abilised, kuna täidavad olulist rolli mullaviljakuse säilimisel.



Võidutöö suhestub hästi hoone arhitektuuriga, ei lämmata ruumimuljet, esitledes väärikalt galerii punase tooniga puhasvuuk tellisseina.



Konkursil pälvis teise koha žakard tehnikas kootud 8 meetri pikkune kaasaegne seinavaip „Kartulid“, autoriteks Anna-Liisa Pärt ja Martin Mikson. Žürii hinnangul on seinavaibal kujutava ja mittekujutava abstraheerimine väga heas vahekorras, lisaks on koloriit veenev ning esitatud näidis õnnestunud.

 

Kartulid

Kartulid



Kolmanda koha saavutas modernistlik maaliseeria „Liivi pastoraal“, autoriks Urmo Raus. Kolm linasele lõuendile metallioksiididega maalitud abstraktset maali on oma materjali naturaalsuses arhailised, tuletades seeläbi meelde maaelu olemust. Õnnestunud hillitsetud koloriidivalik ei mõju piiratult, vaid teeb koostööd hoone arhitektuuris leiduvate põhitoonidega.


 

Liivi pastoraal

Liivi pastoraal



Eraldi märkis žürii ära betoonist pannoo „Kylaelu“, autoriks Oliver Soomets. Panoraamne taies on kui hümn mullale, kus peegeldub nii Eesti külaelu traagika kui ka võlu.


 

Külaelu

Külaelu



Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 26 000. Taies „Rauduss“ valmib 2021. aasta septembris.




Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Põllumajandusameti üldosakonna juhataja Tea Toom, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Jaan Elken ja Mari Kartau, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Kädi Talvoja ja Triin Ojari, hoone rekonstrueerimisprojekti arhitektid Jane Teresk ja hääletusõiguseta ekspertliikmetena Alice Philips ning samuti hääletusõiguseta tehniline ekspert Nikolay Stadnik Riigi Kinnisvarast.

 

Kunstikonkursi korraldamise kohustus tuleneb 2011. aastal jõustunud kunstiteoste tellimise seadusest, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoste tellimise ülempiir tõuseb 2021. aastast 65 000 eurolt 110 000 eurole, summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks. Seaduse mõte on, et avaliku otstarbega hoone ehitamise lahutamatu osa on hoonega sobiva kunstiteose või -teoste tellimine. Selle kaudu muutub avalik ruum esteetiliselt rikkamaks. Taoline kunstiteoste sihttellimine on mujal maailmas laialdaselt tuntud juba aastakümneid.