Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Pärnus avati kuut keskkonna- ja põllumajandusasutust ühendav riigimaja Rohelisel tänaval

Pärnu Roheline 64 riigimaja avamine. Foto: Margus Pahv

Pärnu Roheline 64 riigimaja avamine. Foto: Margus Pahv

Täna, 20. veebruaril avati Pärnus aadressil Roheline 64 riigimaja, kus asub tööle kuus keskkonna- ja põllumajandusega seotud asutust. Uus riigimaja on Pärnus juba teine omataoline.

 

Rohelises riigimajas pakuvad avalikke teenuseid Keskkonnaamet, Põllumajandus- ja Toiduamet, Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet, Maa-amet, Keskkonnaagentuur ning Keskkonnaministeeriumi Infotehnoloogiakeskus. Hoonesse loodi 128 töökohta, Põllumajandus- ja Toiduameti proovide vastuvõtuala ning asutuste eritehnika hoiu- ja pesuruumid.

 

Regionaalminister Madis Kallas peab oluliseks, et avalikud teenused oleksid kättesaadavad kõikjal Eestis ning riigimajad toetavad seda eesmärki hästi. „Inimesed saavad oma asjaajamised ühes kohas korda ega pea selleks kaugele pealinna sõitma. Ja nii paraneb ka koostöö seal paiknevate asutuste vahel, kes võivad sarnaste valdkondade tõttu ühel ajal sama inimese murega tegeleda.“

 

Kliimaministeeriumi kantsleri Keit Kasemetsa sõnul annab ühe katuse all töötamine võimaluse tööd kiiremini ja paindlikumalt teha. „Mida lähemal valdkonna asutused füüsiliselt üksteisele asuvad, seda efektiivsem on ka koostöö. Sellest võidavad nii Pärnu piirkonna töötajad kui ka kliendid, kelle jaoks keskkonna- ja põllumajandusega seotud teenused nüüd mugavalt ühes kohas koos on,“ lausus Kasemets.

 

„Riigimajade loomine aitab meil kokku hoida avaliku sektori büroopindade kuludes. Seejuures on oluline, et uues riigimajas on kaasaegsed tingimused seal töötavatele inimestele ning asutuste ühte kohta toomisega on ka teenuste kättesaadavus avalikkuse jaoks paremini lahendatud. Nii ettevõtjal kui ka kohalikul elanikul on mugavam sarnase valdkonna asutusi külastada ühes paigas,“ ütles Riigi Kinnisvara juhatuse esimees Tarmo Leppoja.

 

Tartu Ehitus ASi juhatuse liikme Alar Loo sõnul andsid kõik osapooled suure panuse hoone arvukatele kasutajatele tänapäevaste lahenduste loomisel, mis vastavad nii tehnilistele normidele kui ka turva- ja keskkonnaalastele nõuetele. „Korduvalt rekonstrueeritud hoone puhul pakub ehitusprotsess alati palju avastamist ja lahendamist vajavaid olukordi. Siiski saame täna ühiselt veenduda, et valminud on funktsionaalne, tark ja kaasaegne hoone, kus keskkonnamajale omaselt on näha ka mitmekülgset materjalide taaskasutust,“ lisas Loo.

 

Riigimaja toob kokku asutused mitmest paigast Pärnus, millega jäävad tühjaks nende eelmised kontorid. Ühtekokku vabaneb nii 3400 m2 büroopinda, mille plaanib Riigi Kinnisvara AS müüa.

 

Riigimaja siseseinu hakkab kaunistama kunstnike Arvi Andersoni ja Roman-Sten Tõnissoo seenemütseelist kasvatatud seinapannoo seeria „Maadeavastajad“. Teose kontseptsioon ning looklev orgaaniline vorm sobib riigimaja kasutajatega ja märksõnadega, mis konkursi lähteülesandes püstitati – keskkonnahoid, loodus, ilma ja kliima, keskkonnaprobleemid ning säästev areng. „Maadeavastajad“ jõuavad hoonesse märtsis.

 

Hoone rekonstrueerimise projekti maksumus oli 6,1 miljonit eurot, millest 15% tasuti riigi süsinikukvootide müügitulust.

 

Pärnu Roheline 64 riigimaja projekteeris Kompro OÜ, arhitekt oli Anni Vanemb ja sisearhitekt Andrus Kilumets. Hoone ehitasid Tartu Ehitus AS ja Tera Ehitus OÜ, omanikujärelevalvet teostas Infragate Eesti AS.

 

Pärnu teine riigimaja avati 2022. aastal aadressil Akadeemia 2 ning seal asuvad Sotsiaalkindlustusamet, Terviseamet, Tööinspektsioon, Eesti Rahvakultuuri Keskus, Sihtasutus Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Rahandusministeerium. Kokku on maakonnakeskustes üle Eesti avatud juba kaheksa riigimaja.

 

Riigi Kinnisvara plaanib koostöös Rahandusministeeriumiga investeerida vahemikus 2019–2032 riigimajadesse ligi 70 miljonit eurot, mis aitab märgatavalt vähendada pinnakasutust ja kasutamata pinda ning seeläbi hoida kokku majapidamiskuludelt.