Kolm Tallinna riigigümnaasiumit avavad uksed ja alustavad õppetööd
1. septembril avavad uksed ja alustavad õppetegevust Mustamäe, Pelgulinna ja Tõnismäe riigigümnaasiumid, mille pidajaks on Haridus- ja Teadusministeerium. Pelgulinna ja Mustamäe riigigümnaasiumide hoonete arendajaks on Riigi Kinnisvara AS ning arhitektuurse lahenduse loojaks arhitektuuribüroo Must. Tõnismäe riigigümnaasium alustab tegevust Herbert Johansoni projekteeritud esinduslikus muinsuskaitsealuses hoones.
„See õppeaasta on eriline, sest avame üle Eesti lausa viis uut riigigümnaasiumi – kaks Narvas ja kolm Tallinnas,“ nendib haridus- ja teadusminister Kristina Kallas. „Pealinnas on pikalt olnud gümnaasiumikohtade põud, kuid usun, et nüüd leiavad kõik noored enda huvidele sobivaima kooli. Riigigümnaasiumitest saab küll ühtlaselt kõrgel tasemel gümnaasiumihariduse, kuid iga kool on siiski eriilmeline, nii oma pakutavate valikkursuste kui õppekeskkonna poolest,“ tõdeb minister ning soovib värsketele kooliperedele sujuvat sisseelamist uude kooliaastasse ning inspireerivaid õppimise hetki.
Mustamäe riigigümnaasiumi (MURG) direktori Raino Libliku sõnul näitab suur huvi MURGi tegemiste vastu seda, et liigutakse õiges suunas ning selline kool on Tallinnas oodatud. “Meie ainulaadne hooneprojekt on tänaseks saanud ka sisu ja näo ning oleme esimese õppeaasta hakul elevil. Järgime kooli motot “Üks kool – kümne kooli võimalused”, mis tähendab, et meie koostöö Tehnikaülikooli ja paljude teiste organisatsioonidega loob õpilastele laiad võimalused heaks gümnaasiumihariduseks,” sõnas Liblik. Kooli fookuses on loodusteaduste praktiline õpe, ettevõtlus ja õpilaste heaoluga seotud tegevused.
Pelgulinna riigigümnaasium keskendub küsimusele, kuidas lahendada suure mõjuga ühiskondlikke väljakutseid. Fookuses on keskkonna ja demokraatia jätkusuutlikkus ning pakutakse valikmooduleid programmeerimisest ja loodusteaduste süvakursustest meedia ja psühholoogiani. Kooli direktor Indrek Lillemägi rõhutab, et lisaks kvaliteetse ja tulevikku vaatava gümnaasiumihariduse pakkumisele on Pelgulinna riigigümnaasiumi eesmärgiks kasvada kogukonnakeskuseks, kus saavad õppida kõik, keda huvitavad küsimused tugevast demokraatiast ja inimese ning looduse suhetest. “Seda sõnumit kannab ka kooli avatud hoov koos vaba aja veetmise võimaluste, spordiplatsi ja kooliaia ning näituste alaga,” lisas Lillemägi.
Tõnismäe riigigümnaasiumis rakendatakse õppetegevuses linnaruumi parimaid võimalusi ning kooli ideeliseks motoks on “eneseväljendus linnaruumis”. “Ideaalne asukoht Tallinna kesklinnas Toompea ja avaliku sektori asutuste, Tallinna ärilinnaosa ning teadus- ja teadmuskeskuste nagu Rahvusraamatukogu, Vabamu ja Tallinna Tehnikakõrgkooli vahetus läheduses mitte ainult ei kutsu, vaid lausa karjub õppetöö linnaruumi kandumise järele. Meie õppekorraldus ning väga kodune ja mõnus koolimaja loovad turvalise keskkonna, kus on hea avastada ja kujundada uusi oskusi ja teadmisi nii meie oma õpetajate käe all kui ka linnaruumis laiemalt,” kommenteeris Tõnismäe riigigümnaasiumi direktor Alo Savi.
Riigi Kinnisvara juhatuse esimees Kati Kusmin märgib, et inspireerivad koolikeskkonnad aitavad luua tuleviku eestvedajaid, innovaatoreid ja visionääre. "Uute riigigümnaasiumite õpikeskkonnad annavad võimaluse noortele ruumi avastada, katsetada ja unistada. Koolides, kus loovus ja tehnoloogia käivad käsikäes, arenevad isiksused, kes muudavad maailma."
Pelgulinna riigigümnaasiumi hoone valmis arhitektuuribüroo Must ideekavandi "Seitse venda" järgi Kolde puiesteele. Mustamäe riigigümnaasiumi hoone loodi arhitektibüroo Must ideekavandi "Hõbenool" järgi Akadeemia teele. Hoonete ehitust rahastati riigieelarvelistest ja Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest, kogusummas 54 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Tõnismäe riigigümnaasiumi muinsuskaitsealuse õppehoone kohandamist rahastatakse riigieelarvest.
Esimesel õppeaastal alustavad Tallinna riigigümnaasiumides vaid 10. klassid ning koolid kasvavad järk-järgult. Nii Mustamäe kui ka Pelgulinna riigigümnaasiumis asub tänavu septembris õppima 360 noort, Tõnismäe riigigümnaasiumis 160 noort.