Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Võrumaa Kutsehariduskeskuse peamaja saali hakkab kaunistama Jass Kaselaane mosaiikpannoo „Kala vees“

Kala vees

Kala vees

Riigi Kinnisvara koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga korraldas kunstikonkursi ideelahenduse leidmiseks Võrumaa Kutsehariduskeskuse peamaja saali. Kunstikonkurss osutus väga populaarseks, žürii tegi valiku 35 kavandi hulgast ja valis võitjaks Jass Kaselaane mosaiikpannoo „Kala vees“.
 

Kala vees

Kala vees

Arnold Matteuse projekti järgi 1952. aastal ehitatud hoone paikneb Võru maakonnas, Väimela alevikus, Kooli tee 1. 
Žürii hinnangul sobitub võidutöö oma tundliku värvikasutusega ning traditsioonilise keraamilise mosaiigi tehnikaga hästi ajaloolisse koolihoonesse. Pannool kujutatud ahven on Eesti üks ilusamaid ning paremini äratuntavad kalu. Ahven oma vastupidava, kogukonnas tegutseva eluviisiga on Võrumaa Kutsehariduskeskusele igati sobilik kujund ning elegantne vihje Lõuna-Eestile laiemalt.

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Eesti Kunstnike Liidu esindajad Vano Allsalu, Mihkel Ilus, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Kadi Polli ja Kati Ilves, Võrumaa Kutsehariduskeskuse direktor Tanel Linnus ning žürii esimees hoone sisearhitekt Aita Teigar. Hääletusõiguseta eksperdina osales žürii töös Janek Kivilaid Riigi Kinnisvarast.

Võidutöö autor Jass Kaselaan on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli, Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri osakonna magistriõppe, täiendanud end Imatra Kõrgemas Kunstikoolis Soomes ning Emil Holmeri ja Veronica Brovalli ateljees Berliinis. Teda võib kahtlemata pidada üheks Eesti noorema põlvkonna tunnustatumaks skulptoriks - Jass Kaselaant on tunnustatud Köler Prize’i peapreemiaga, Kristjan Raua nimelise preemiaga ja Anton Starkopfi nimelise skulptuuripreemiaga.

Teise koha pälvis Lauri Sillaku (kunstnikunimega Laurentsius) loodusega suhestuv, tugevat atmosfääri loov, optilist efekti ja jätkuva ruumi tunde tekitav akrüültehnikas monumentaalne pannoo „Oksad“.
 

Oksad

Oksad

Kolmanda koha sai Mati Karmini poleeritud roostevaba terasest, karge vormikeelega, abstraktset kordumatut mustrit kandev, elegantne seinapannoo „Toomas“.

 

Toomas

Toomas

Žürii märkis lisaks ära kolm teost. Võrumaa maastiku kujutav sari „Horisont ruudus“ kõnetab maalikunsti erinevaid praktikaid ning traditsioone, autoriks on Edgar Juhkov. Triptühhon „Teadvuse portree“ seob põnevalt omavahel digitaalsust ja loodust, autoriks on Peeter Laurits. Ning dekoratiivne kujund „Künd“ kasutab läbimõeldult Lõuna-Eesti savi, autoriteks on Elmet Treier ja Liisu Arro.

 

Horisont ruudus

Horisont ruudus
 

Teadvuse portree

Teadvuse portree
 

Künd

Künd

Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 27 000 eurot. Mosaiikpannoo „Kala vees“ valmib sügisel.


Kunstiteoste tellimise seaduse kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoste hinna ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks. Seaduse mõte on, et avaliku otstarbega hoone ehitamise lahutamatu osa on hoonega sobiva kunstiteose või -teoste tellimine. Selle kaudu muutub avalik ruum esteetiliselt rikkamaks. Taoline kunstiteoste sihttellimine on mujal maailmas laialdaselt tuntud juba aastakümneid.