Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Valminud on Põllumajandus- ja Toiduameti ning PRIA galeriid ilmestav taies „Rauduss“

Fred Truusi sepistatud taies „Rauduss“. Foto: Ele Rieberg-Meiel.

Fred Truusi sepistatud taies „Rauduss“. Foto: Ele Rieberg-Meiel.

Riigi Kinnisvara kuulutas 2020. aastal välja kunstikonkursi, et leida sobivaim kunstiteose ideelahendus Valve Pormeistri projekti järgi ehitatud hoone galerii seinapinnale Sakus.

 

Otsitav ideelahendus pidi lähtuma hoone arhitektuursest ja sisearhitektuursest lahendusest ning olema sobiv ja kohane antud hoonesse, nii oma materjalide valiku kui ka teemakäsitluse poolest. Kunstikonkursi võidutöö Fred Truusi sepistatud terasest „Rauduss“ sümboliseerib põllumehe parimat abilist – vihmaussi, kes täidab väga olulist rolli mullaviljakuse säilimisel.

 

Autori sõnul on vihmauss kõige rohkem tähelepanuta jäänud loom maailmas. „Kui kõik maismaal toimetavad loomad kokku koguda ja liigiti üle kaaluda, selguks, et vihmausse on massilt kõige enam. Vihmaussid teevad väga tänuväärset tööd – kobestavad, õhutavad ja väetavad meie maid.“ Kunstiteose mõõdud: kogupikkus 10 meetrit, läbimõõt kuni 36 cm. Kunstikonkursi võidutöö maksumus ilma käibemaksuta on 26 000 eurot.

 

Žürii sõnul on võidutöö „Rauduss” veenev nii kunstilise üldistuse poolest, kontseptuaalselt kui ka vormiliselt. Hiiglaslikku 10-meetri pikkust stiliseeritud vihmaussi kujutav abstraktne sinusoidne voolav vorm rõhutab hästi hoones kulgemist, sümboliseerides veenvalt olulisi märksõnu nagu, taim, loom, maa, toit ning põllumajanduse ja keskkonna tasakaal.

 

Fred Truus on edukalt osalenud kunstikonkurssidel, tema tööd on osalenud näitustel Itaalias, Ameerika Ühendriikides, Rootsis, Saksamaal, Ühendkuningriigis ja Eestis. Metallikunstialase hariduse on ta omandanud Eesti Kunstiakadeemia ehte-ja sepakunsti erialal ning magistrikraadi Southern Illinois University Carbondale’s.

 

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele.