Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Räpina Aianduskooli õpilaskodu maaliseeria „Eluring“ on valminud

„Eluring I. Tärkamine“ Autor: Piret Bergmann

„Eluring I. Tärkamine“ Autor: Piret Bergmann

Kunstnik Pusa ehk Piret Bergmanni suuremõõduline, detailirohke ja jõulistest toonides võidutöö „Eluring“ on paigaldatud Räpina Aianduskooli õpilaskodu ruumidesse.

 

Kolmest maalist koosnev seeria räägib loo eluringist läbi taimede. Akrüülvärvitehnikas 2000x1600mm suurused taiesed on loodud autorikäekirjas ning peegeldavad kunstniku oma maailma. Maalid asuvad õpilaskodu ühisköökides kolmel erineval korrusel, kuid on nii sisult kui vormilt omavahel ühendatud kujutades taimede eluringi erinevaid etappe, seemnest taimeks ja taimest seemneks tagasi. Tegu on fantaasiamaailmaga - tulevased taimetargad ei pea puhkeajal pead murdma, mis taimedega on tegu, samas on neil võimalik taimedele ise nimesid anda.

 

eluring

„Eluring III. Küpsemine“ kujutab viljade küpsemist ja seemnete valmimist ning nende tagasi maa poole langemist.

 

II

„Eluring II. Õitsemine“ kujutab kasvamist, õitsemist ja arengut kõikvõimalikel suundadel.

 

I

„Eluring I. Tärkamine“ kujutab maapinda ja selles toimuvat elu, näha on taimede juured ja seemned ning neid ühendavad mikroorganismid.

 

Kunstikonkursi žürii tegi valiku 29 kavandi hulgast ning kirjeldab Pusa võidutööd järgmiselt: seeria lisab õpilaskodu ühisköökidesse emotsionaalse elemendi ning on oma detailides täis avastamisrõõmu. Taieste kontseptsioon on žürii hinnangul hoone spetsiifikaga kooskõlas ning moodustab läbi korruste ühtse terviku. Taieste kogumaksumus ilma käibemaksuta on 23 000 eurot.

 

Piret Bergmann, kunstniku nimega Pusa, tegutseb peamiselt maalikunstnikuna ning on kirjutanud ja illustreerinud ka mitmeid lasteraamatuid. Ta on eelkõige tuntud oma eredavärviliste, mustritega kaetud peaaegu psühhedeelsena mõjuvate maalide poolest, läbi mille on tal Eesti kunstimaastikul unikaalne koht. Piret Bergmann on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia Pärnu Kolledži.

 

Räpina Aianduskooli õpilaskodu on majutanud elanikke alatest 1964. aastast. Hoone funktsioon ei ole aegade jooksul muutunud. Lisaks Räpina aianduskooli õpilastele majutab hoone suviti ka noortelaagrite õpilasi. Õpilaskodus teostati täielik arhitektuurne ja sisearhitektuurne rekonstruktsioon, kaasajastati nii hoone välisilmet kui ka interjööri. Hoone rekonstrueerimisprojekti on loonud Sirkel & Mall OÜ, arhitektuurse ja sisearhitektuurse osa koostajad ja autorid on Gea Hein ja Evely Nurk.

 

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele.