Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Rakvere Riigigümnaasiumi peasissepääsu kõrval valmis Timo Tootsi installatsioon

Võidutöö „Tintinnebula“. Autor Timo Toots. Foto: Hendrik Osula

Võidutöö „Tintinnebula“. Autor Timo Toots. Foto: Hendrik Osula

Rakvere Riigigümnaasiumi uue hoone esisel väljakul on valminud Riigi Kinnisvara ja Haridus- ja Teadusministeeriumi kunstikonkursi võidutöö „Tintinnebula“, mille autoriks on Timo Toots.

 

Tintinnebula on iga ilmaga eri ilmeline – vihmapiisad ja tuuleiilid panevad taldrikud helisema, talvisel ajal langevad taldrikutele aga lumemütsid. Taies on kaasaegse maamärgi potentsiaaliga mitmeid tõlgendusi pakkuv teos, mis suhestub kooli väärtustega oma paindlikkuse ja mitmekesisuse poolest - kunstiteoses võib tajuda nii indiviidi kui ka kokku tulemise ning koos olemise olulisust. Viie meetri kõrgune ja pea viiemeetrise diameetriga installatsioon koosneb metallist painutatud torudele kinnitatud 30st trummitaldrikust.

Foto: Hendrik Osula
Võidutöö „Tintinnebula“. Autor Timo Toots. Foto: Hendrik Osula

Autor mõtestab oma kunstiteose tausta järgnevalt: „Tintinnebula on keskkonnatundlik heliinstallatsioon, mis on inspireeritud Rakveres elanud ja koolis käinud  Arvo Pärdist. Teose pealkiri viitab nii Pärdi muusikale kui astronoomilisele nähtusele – udukogule (nebula). Vihmasabina või tuulekeerise saabudes hakkab loodus komponeerima kolmekümnel trummitaldrikul minimalistlikku heliteost. Piiskade kukkumist või tuule sahinat kuulates võib tunda end millegi suurema osana.“

 

Võidutöö autor Timo Toots on multidistsiplinaarne kunstnik, kelle teosed väljenduvad interaktiivsete installatsioonidena, mis tegelevad sotsiaalsete käitumismustritega. Toots on loonud ka avalikke skulptuure, nagu kunstikonkursi tulemusena 2016. aastal Hiiumaa Gümnaasiumi ette rajatud kineetiline installatsioon „Tuuleluule”, mis „luuletab“ tuule jõul. Timo Toots on õppinud informaatikat Tartu Ülikoolis ja fotograafiat Eesti Kunstiakadeemias. Teda on autasustatud prestiižse Ars Electronica Golden Nica auhinnaga ja Kultuurkapitali aastapreemiaga.

Võidutöö „Tintinnebula“. Foto: Hendrik Osula
Võidutöö „Tintinnebula“. Autor Timo Toots. Foto: Hendrik Osula

Valminud taies paikneb Rakvere Riigigümnaasiumi uue hoone pargipoolsel küljel. Hoone keskosa on kavandatud õhukese ja läbipaistvana, et läbi siseruumi tekiks visuaalne seos tulevase väljakuga hoone idaküljel  ja olemasoleva pargi vahel hoone lääneküljel. Kunstikonkursi võidutöö maksumus ilma käibemaksuta on 75 100 eurot. Kunstiteose valmimist rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi ning riigieelarvelistest vahenditest.

 

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele.