Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Narva Gümnaasiumi siseaias on valminud installatsioon „Viljakal pinnal"

Narva Gümnaasium "Viljakal pinnal". Foto: Katrin Piile

Narva Gümnaasium "Viljakal pinnal". Foto: Katrin Piile

Narva Gümnaasiumi siseaias on valmis saanud skulptor Art Allmägi installatsioon „Viljakal pinnal“, kus erinevas suunas vaatavad üleelusuurused tammetõrud loovad visuaalselt põneva ja viljaka ümbruskonna.

 

Riigi Kinnisvara korraldatud kunstikonkursi žürii tegi valiku 16 töö hulgast. Võidutööks valitud ideekavandi kompositsioon koosneb viieteistkümnest tammetõrust. Žürii sõnul on võidutöö sümpaatselt kohaspetsiifiline, ei varjuta arhitektuuri ja on tundlik oma konteksti suhtes. Teos kannab rahvuste ülest hariduse sümboli potentsiaaliga lugu – kool ongi see viljakas pinnas, kus õpilased saavad parima võimaliku hüppelaua ellu.

 

Autor Art Allmägi kirjeldab tööd järgmiselt: „Installatsioon loob visuaalsel ja ideelisel tasandil seose kompositsiooni keskel kasvava tammepuuga ning seda ümbritseva maapinna ja tammetõrudest skulptuuride vahel. Installatsiooniks ühendatud objektid ning tammepuu annab teosele aastaringelt muutuva visuaali – skulptuuride alumiiniumist läikiv pind dokumenteerib reaalajas ümbritsevat keskkonda. Maapinnale maandunud tõrud on kui õpilased, kes kõik on olemuselt erinevad, kuid kes leiavad gümnaasiumist endale sobiliku suuna.“

 

tammetõrud

 

Võidutöö autor Art Allmägi on galeriikunsti väljal tegutsenud peamiselt skulptori ja installatsioonikunstnikuna, kes oma loomingus seob kokku klassikalisi erialaseid oskuseid kaasaegsete materjalidega. Sotsiaalsete ja poliitiliste teemade käsitlemisel seguneb tema loomingus reaalsus ning fiktsioon.

 

Kunstikonkursi võidutöö autorilt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta oli 110 000 eurot. Kunstiteose valmimist rahastati Euroopa Regionaalarengu Fondi ning riigieelarvelistest vahenditest. Narva riigigümnaasiumi kaasaegses koolihoones aadressil Puškini tn 31 hakkavad gümnasistid õppima juba 2023. aasta sügisel.

 

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele.