Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Narva Eesti riigigümnaasium sai nurgakivi

Narva Eesti riigigümnaasium sai nurgakivi. Foto: Ilja Smirnov

Narva Eesti riigigümnaasium sai nurgakivi. Foto: Ilja Smirnov

Täna, 28. oktoobril paigaldati Narva Eesti riigigümnaasiumi õppehoone ja põhikooli hariduskompleksile nurgakivi. Narva Eesti riigigümnaasiumis alustavad 2023. aasta septembris õppetööd ligi 400 õpilast.

 

Narva Eesti riigigümnaasiumi ja põhikooli õppehoone hakkab paiknema Narva linnas, aadressil Hariduse tänav 3. Loodav Narva Eesti riigigümnaasium on olemuselt eestikeelne hariduslinnak, millesse kuuluvad eesti õppekeelega põhikool ja keelekümbluspõhikool ning lisaks sellele täielikult eestikeelset õpet pakkuv gümnaasium.

 

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas sõnas, et rõõmustav on, et tänaseks juba aastakümneid tekkinud ja arenenud kompetents Narva riigikoolides koondub nurgakivi asetamisega kokku ühtsesse hariduslinnakusse. „Uus suur kool võimaldab pakkuda rohkematele õpilastele kaasaegses keskkonnas kõrgetasemelist õpet ja huviharidust ning aitab kogu Narvas eestikeelsele õppele üle minna. Usun, et see ajaloolise Narva Eesti Gümnaasiumi mantlipärija, praeguse nimega Narva Eesti Riigigümnaasium, on eestikeelsele õppele üleminekul toeks ja kompetentsikeskuseks ka kõigile teistele koolidele nii Narvas kui Ida-Virumaal laiemalt.“

 

„Narva linn ja siinsed õpilased saavad järgmisel aastal kahe riigigümnaasiumi võrra rikkamaks. Ka Narva linn vajab rohkem tänapäevaseid õppe- ja töökeskkondi. Narva Eesti riigigümnaasiumis, mis on nutikalt, mugavalt ja säästlikult ehitatud, loob toetava ja soodustava õppekeskkonna pea 400 õpilase arenguks,“ ütles Riigi Kinnisvara projektidirektor Tarmo Mändmets.

 

„Narva Eesti Riigigümnaasium on midagi palju enamat kui vaid kool. Uus õpikeskkond võimaldab valikuterohke eestikeelse hariduse pakkumist. Loodan väga, et sellest koolist saab kogukonda ühendav kodu, kuhu tahetakse tulla, kus tahetakse õppida ja kuhu tullakse alati rõõmuga tagasi ka pärast kooli lõpetamist,“ kinnitas Narva Eesti riigigümnaasiumi koolijuht Irene Käosaar.

 

„Narva linna kerkib väga keeruka, aga ka huvitava arhitektuurse lahendusega kaasaaegne koolihoone. Ehitaja peab suhteliselt lühikese ajavahemiku jooksul ehitama uue ning rekonstrueerima olemasoleva hoone. See on keeruline, kuid kindlasti mitte võimatu ülesanne, mille lahendamisega me igapäevaselt tegeleme. Meile on suur au olla selle hariduskompleksi ehituse peatöövõtjaks,“ sõnas OÜ Nordlin Ehitus juhatuse esimees Ülo Older.

 

Uus rajatav  õppehoone on liidetud rekonstrueeritava funktsionalistliku hoonemahu külge. Uus ja vana osa eraldatakse teineteisest klaasist trepikojaga. Koolihoone keerab perimetraalselt krundi piiril ümber siseõue, kuhu avanevad kandevpostidel rõdud. Päikeseküllane sisehoov on kui kohtumispunkt ja taust säilitatava hoone iseloomulikule silindrilise vormiga trepikojale. Hoonemahu madalaim osa on konsoolse varikatusega riigigümnaasiumi peasissepääs, mis toob esile väljaku ruumiliselt erinevad tasandid.

 

Narva Eesti riigigümnaasiumi ja põhikooli hariduskompleksi on projekteerinud 3+1 arhitektuuribüroo, arhitektid Markus Kaasik ja Karin Harkmaa. Sisearhitektid Ahti Grünberg ja Tõnis Kalve. Ehitaja on OÜ Nordlin Ehitus ning omanikujärelevalvet teostab Keskkonnaprojekt.

 

Hoone netopind kokku on 4948 m2, mida hakkavad kasutama 135 põhikooli- ja 252 gümnaasiumiõpilast. Hoone ehitustööde maksumus on 16,8 miljonit, millele lisandub käibemaks.

 

Ida-Virumaale valmib 2023. aastal ka teine koolihoone – Narva Gümnaasium, mille hoonestus on planeeritud mööda A. Puškini tänavat, kus õppetöö hakkab toimuma eesti keeles, 60/40 mudeli alusel. Hariduskompleksi on projekteerinud Salto arhitektuuribüroo. Hoone ehitustööde maksumus on ca 13,9 miljonit eurot.

 

Koolihoonete ehitustöid rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondist ja riigieelarvest. Koolimajad valmivad 2023. aasta suvel ja mõlemas koolis alustatakse õppetööd sügisel.