Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Narva Eesti gümnaasiumi ja põhikooli sisehoovi valmis unistuste poole pürgimist sümboliseeriv skulptuur

Narva Eesti gümnaasiumi ja põhikooli skulptuur „Arenguhüpped". Foto: Marko Mumm

Narva Eesti gümnaasiumi ja põhikooli skulptuur „Arenguhüpped". Foto: Marko Mumm

Riigi Kinnisvara koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga viis läbi kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus Narva Eesti gümnaasiumi ja põhikooli sisehoovi. Žürii tegi valiku 27 kavandi hulgast ja valis võitjaks Ihan Toomiku kavandi „Arenguhüpped“, mis nüüd ilmestab vastavatud õppehoone sisehoovi.

 

Arengupüüdlusi koolisüsteemis kujutav skulptuur on terastaladest kompositsioon, mille peal asetsevad 3D-prinditud roostevabast terasest figuurid. Taiese terastalad on kui õppetööga saavutatud tugev vundament kogu eluks. Vertikaalset rütmi loova taiese figuuridest suurim on ühe meetri kõrgune, teose maksimaalne kõrgus on 4,9 meetrit.

 

Narva Eesti Riigigümnaasiumi direktori Irene Käosaare sõnul sümboliseerib võidutöö hästi pürgimist unistuste poole ning elukestvat õpet, mille üheks motivaatoriks on just helgemad tulevikuperspektiivid.

 

Võidutöö autor Ihan Toomikut paelus oma poja kiire kasvamine ja areng. „Soovisin kunstikonkursi kavandis koolis õppimise ja seeläbi arenemise tunnet vormi edasi kanda,“ sõnas kunstnik teose kavandi valmimise kohta.

 

Võidutöö autor Ihan Toomik on õppinud Eesti Kunstiakadeemias metallikunsti ja skulptuuri ning on haridustee jooksul läbinud praktikaid Tarmo Luisu ja Villu Jaanisoo stuudiotes. Toomik on metallikunstnike liidu liige ja pälvinud mitmeid väiksemaid preemiaid. Tema seni silmapaistvam töö on olnud Riias Läti rahvusooperi kõrval asuva maailmakuulsa balletitantsija Maris Liepa monumendi kaasautorlus. Viimase seitsme aasta jooksul on Toomik töötanud metallitöö ja 3D modelleerimise õpetajana.

 

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees Narva Eesti gümnaasiumi ja põhikooli õppehoone arhitekt Markus Kaasik, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Paul Mänd ja Eneken Maripuu, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Maarin Ektermann ja Elnara Taidre, Narva Eesti gümnaasiumi direktor Irene Käosaar ning hääleõiguseta ekspert Marek Moldau Riigi Kinnisvarast.

 

Skulptuuri maksumus ilma käibemaksuta oli 110 000 eurot.

 

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates 2021. aastast 110 000 eurot.

 

Rohkem infot kunstikonkursi kohta leiab siit.