Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Maaelu Teadmuskeskuse kaasaegne kasvuhoone sai nurgakivi

METK kaasaegne kasvuhoone sai nurgakivi. Foto: Marko Mumm.

METK kaasaegne kasvuhoone sai nurgakivi. Foto: Marko Mumm.

Jõgeva alevikus asetati täna nurgakivi uuele Venlo-tüüpi kasvuhoonele. Tänapäevaste tehnosüsteemide ja automaatikaga triiphoones hakatakse tegelema tomati, kartuli, teravilja ja heintaimede sordiaretusega. Hoone valmib 2024. aasta alguses.

 

Kaasaegne kasvuhoone kerkib Jõgeva alevikus aadressil Muru tn 5. Hoone on jagatud üheksaks erinevaks osaks ning seal saab olema automaatne niisutussüsteem ja valgustus. Ehitis vahetab välja kaks tehniliselt vananenud ja kulunud kasvuhoonet. Uus triiphoone on nii energia- kui ka pinnatõhusam.„Sordiaretusega tegelemine on oluline. Me kõik nägime ja kogesime, millist kahju põhjustasid põllumajandussektorile tänavusuvised keerulised ilmastikutingimused. Sarnaste olukordade kordumiseks peame end paremini ette valmistama ning muu hulgas vajame uusi sorte, mis muutuvatele kliimatingimustele vastu peaksid. Toidutootmine Eestis peab säilima ja selleks on METKi sordiaretusse panustava kasvuhoone rajamine väga õige ja vajalik samm,“ ütles regionaalminister Madis Kallas.

 

"Uus kasvuhoone võimaldab teadustööga tegelda talv läbi ja tänu sellele jõuame kiiremini uute sortideni," kinnitas Maaelu Teadmuskeskuse direktor Andre Veskioja.

 

Riigi Kinnisvara projektidirektor Indrek Henk märkis, et Venlo-tüüpi kasvuhooneid kasutatakse sageli nii teadustegevuses kui ka kommertskasvatustes, kus on vaja suurt ja paindlikku kasvupinda. “Kuna hoone on modulaarse ülesehitusega, on seda lihtne kasvataja vajadustele vastavalt kohandada. Loodan, et kaasaegsed tingimused annavad aretustegevusele hea hoo sisse ning sordiaretus saab juurde jõudu ja ka kasvamisruumi.”

 

Maaelu Teadmuskeskuse Venlo-tüüpi kasvuhoone valmib 2024. aasta jaanuaris. Hoone pindala on 1731 m2 ning olenevalt hooajast hakkab seal tegutsema korraga 6-20 töötajat. Projekti kogumaksumus on 1,7 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks.

 

Hoone on projekteerinud OÜ Agorek, Dreibau OÜ ja OÜ Arens Ehitustööd, ehitavad Dreibau OÜ ja OÜ Arens Ehitustööd ning omanikujärelevalvet teostab Keskkonnaprojekt OÜ.

 

Maaelu Teadmuskeskus (METK) on sellest aastast tööd alustanud asutus, mis ühendab endas kõik Eesti Taimekasvatuse Instituudi ja Põllumajandusuuringute Keskuse seniseid ülesanded. Kasvuhoone rajamist rahastab Eesti maaelu arengukava (MAK) 2014–2020 põllumajandusettevõtjate tulemuslikkuse parandamise investeeringutoetusega regionaal- ja põllumajandusministeerium hallatavale riigiasutusele. Riik toetab rajamist kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise tulust.