Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Kohtla-Järve ühishoone esist hakkab ilmestama Urmas Viigi skulptuur „Ohakas“

Võidutöö „Ohakas“. Autor Urmas Viik.

Võidutöö „Ohakas“. Autor Urmas Viik.

Riigi Kinnisvara koostöös Siseministeeriumiga viis läbi kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus Kohtla-Järve Päästeameti ning Politsei- ja Piirivalveameti ühishoone peasissepääsu esisele alale. Žürii tegi valiku viie kavandi hulgast ja valis võitjaks Urmas Viigi kavandi „Ohakas“.

 

Võidutöö on inspireeritud äärmiselt elujõulise taimest – ohakast, mille käsitlusi leiab nii poeesiast kui ka piiblist. Žürii hinnangul mõjub ligi neli meetrit pikk ja koos betoonalusega ligi kaks meetrit kõrge roostevaba terasest taies juba esimese kogemuse tasandil väga efektselt. Kõikidest külgedest vaadeldav soomustatud ohaka orgaanilise vormi kontrast mõjub range arhitektuuri taustal võluvalt. Pimeduse saabudes lisab mängulisust skulptuurist turritavatest torudes süttiv punaste valgustäppide lummav kogum.

Võidutöö „Ohakas“. Autor Urmas Viik.
Võidutöö „Ohakas“. Autor Urmas Viik.

Päästeameti Ida päästekeskuse juhi Ailar Holzmanni sõnul vääristab võidutöö „Ohakas“ Kohtla-Järve Päästeameti ja Politsei- ja Piirivalveameti ühishoonet, tuues Kohtla-Järvele Järve linnaossa sümpaatselt julge kunstilise lahenduse.

Võidutöö „Ohakas“. Autor Urmas Viik.
Võidutöö „Ohakas“. Autor Urmas Viik. 

Võidutöö autor Urmas Viik on põneva käekirjaga rahvusvaheliselt hinnatud graafik, illustraator ja installatsioonikunstnik, endine kauaaegne Eesti Kunstiakadeemia graafikaosakonna kui ka Tallinna Ülikooli kunstiosakonna professor. Viik on olnud edukas mitmetel protsendikunsti konkurssidel. Tema loodud on muuhulgas installatsioon „Must päike“ Lubja tänava Tallinna kohtuhoones, installatsioon „Mustikas” Sillamäe ühishoone esisel ning valmimisel on Pärnu siseturvalisuse ühishoone kunstikonkursi võidutöö „Okas“.

 

Urmas Viik pälvis käesoleval aastal president Alar Kariselt Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Andeka kunstniku tööd asuvad mh Eesti Kunstimuuseumi, Portlandi Kunstimuuseumi, Rauma Kunstimuuseumi kogudes ning erakogudes ja avalikes paikades Eestis, Austrias, Hispaanias, Hollandis, Kanadas, Rootsis, Saksamaal, Soomes, Taanis, Šotimaal ja USA-s.

 

Kunstikonkursi võidutöö autorilt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 60 000 eurot. Võidutöö „Ohakas“ valmib 2023. aasta kevadel. 

II koht "Tugisambad". Autorid Jass Kaselaan ja Jenny Grönholm.
II koht "Tugisambad". Autorid Jass Kaselaan ja Jenny Grönholm. 

Teise koha pälvis Jass Kaselaane ja Jenny Grönholmi abstraktse vormikäsitlusega neljast betoonsambast koosnev kavand „Tugisambad“. Regionaalsusest ja kohaspetsiifilisusest intelligentselt laenavas ja kaasaegsesse keelde panevas teoses on tugisammasteks meie inimesed – seda nii päästeteenistuses, politseis kui piirivalves.

 

III koht "Kolm tamme". Autor Indrek Köster.
III koht "Kolm tamme". Autor Indrek Köster. 

Kolmanda koha saavutas Indrek Köster oma minimalistlikult monumentaalse terasest kompositsiooniga „Kolm tamme“. Matt musta värvi tugeva üldistustega ning kolmest skulpturaalsest tammelehest koosneva kunstiteose idee alguspunktiks on Eesti Vabariigi suur riigivapp ja vapil kujutatud tammelehed. Tugev sümbolivalik vihjab politseinike ja päästjate vormidel olevatele tammelehtedele ja on austusavaldus kõigile hoone töötajatele.

 

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees Kohtla-Järve ühishoone arhitekt Peep Urb, Päästeameti Ida päästekeskuse juht Ailar Holzmann, Politsei- ja Piirivalveameti Ida prefektuuri prefekt Tarvo Kruup, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Paul Mänd ja Aime Kuulbusch, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Hanno Soans, Epp Lankots ja Kai Lobjakas ning hääletusõiguseta tehniline ekspert Marek Moldau Riigi Kinnisvarast.

 

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates 2021. aastast 110 000 eurot.