Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Kiviõli ühishoone kunstikonkursi võitis Margus Tammiku ja Eva Undi seinapannoo

I koht "Pitser". Autorid Margus Tammik ja Eva Unt.

I koht "Pitser". Autorid Margus Tammik ja Eva Unt.

Riigi Kinnisvara koostöös Siseministeeriumiga viis läbi kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus Kiviõli ühishoone peasissepääsu juures oleva varjualuse seinale. Kunstikonkursi võitis Margus Tammiku ja Eva Undi seinapannoo „Pitser“.
 

Kunstikonkursi žürii tegi valiku üheksa kavandi hulgast. Žürii hinnangul sobib taies hoone lakoonilise arhitektuuriga ning on dialoogis Kiviõli ühishoone visuaalse keelega. „Pitser“ loob oma visuaalilt võimaluse vaadelda ka ühishoonet ennast taiesena. Seinapanoo annab ruumi erinevateks tõlgendusteks. Taiese kontseptsioon seob endas peamised ühishoone kasutajad – politsei ja päästeameti ning toetab sidusust nii keskkonna kui mõlema ameti vahel. Betoonelementidest koosneva taiese mõõtmed on 1,7 x 2,6 meetrit.

I koht. Margus Tammiku ja Eva Undi seinapannoo "Pitser"
I koht. Margus Tammiku ja Eva Undi seinapannoo "Pitser"

Nii Eva Unt kui Margus Tammik on mõlemad on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia, Eva vabade kunstide maali osakonna ning Margus sisearhitektuuri. Koos ja eraldi on neid tunnustatud mitmete auhindadega nii Eestis kui rahvusvaheliselt, muuhulgas on nad 2022. aastal võitnud disainiauhinna Kuldmuna Saaremaa riigigügmnaasiumi taiese „Elu ätsed“ eest. 2021. aasta valmis duol ka Rapla riigimaja kunstikonkursi taies „Kärajad“.

I koht. Margus Tammiku ja Eva Undi seinapannoo "Pitser"
I koht. Margus Tammiku ja Eva Undi seinapannoo "Pitser"

Kunstikonkursi võidutöö autorilt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 39 000 eurot. Võidutöö „Pitser“ valmib 2023. aasta kevadel.

II koht "Prees". Autor Sten Eltermaa
II koht "Prees". Autor Sten Eltermaa.

Teise koha pälvis Sten Eltermaa vaskplaadist ja anodeeritud titaanist detailidega materjalipõhine kunstiteos „Prees“. Sõle motiividel loodud kavand on kontseptsioonilt kohaspetsiifiline taies, mis kätkeb endas Kiviõli linna ja elanike turvatunnet, heaolu ning kultuuripärandit. Materjali huvitava vastandamise ja värvilise stiliseeritud rahvusliku mustriga loob „Prees“ ühishoone peasissepääsu juurde efektse lisaväärtuse.

III koht "Pihlakas". Autorid Jenny Grönholm ja Jass Kaselaan.
III koht "Pihlakas". Autorid Jenny Grönholm ja Jass Kaselaan.

Kolmanda koha saavutas Jenny Grönholmi ja Jass Kaselaane modelleeritud alumiiniumist kavand „Pihlakas“. Reljeefne seinapannoo sümboliseerib pihlakaoksa kui ajaloolist jõu- ja kaitseomadustega taime. „Pihlakas“ mõjub Kiviõli ühishoone peasissepääsu juures sümpaatse tervikliku kujundina.
 

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees Kiviõli ühishoone arhitekt Martin Aunin, Politsei- ja Piirivalveameti Ida prefektuuri prefekt ja Siseministeeriumi esindaja Tarvo Kruup, Päästeameti Ida-Virumaa päästepiirkonna juhataja Tarmo Anton, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Lauri Sillak, Tiiu Kirsipuu ja Vano Allsalu, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Johannes Saar, Mait Väljas ja Mari Vallikivi,  Lüganuse Vallavalitsuse esindaja Anu Horn. Lisaks osales žürii töös hääletusõiguseta eksperdina Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse projektijuht Kätlin Pihlak.
 

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates 2021. aastast 110 000 eurot.