Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Kilingi-Nõmmes asetati nurgakivi nutikale siseturvalisuse ühishoonele

Kilingi-Nõmme ühishoone nurgakivi asetamine. Foto: Marko Mumm

Kilingi-Nõmme ühishoone nurgakivi asetamine. Foto: Marko Mumm

Täna, 12. jaanuaril asetati nurgakivi Kilingi-Nõmme siseturvalisuse ühishoonele, kus asuvad hoone valmides tööle päästjad ja politseinikud. Töötingimusi märkimisväärselt parandav uus kaasaegne hoone koos selle juurde rajatava õppetorni ja varjualusega läheb maksma ligi 5,3 miljonit eurot ning valmib 2024. aasta sügisel.

 

Pärnu tänav 79 kinnistul paiknema hakkavas siseturvalisuse ühishoones saavad päästjad ja politseinikud endale kaasaegsed töötingimused ning mugava töökeskkonna, mis muudab paljud tegevused efektiivsemaks. Uus hoone parandab ka väljaõppe ja treeningu võimalusi, samuti saab varasemast paremini hoiustada ja hooldada kogu vajalikku tehnikat ja varustust.

 

Siseministeeriumi kantsler Tarmo Miilits sõnas, et Kilingi-Nõmmele uue ühishoone ehitamine on oluline verstapost piirkonna siseturvalisuse tagajate töökeskkonna arendamisel. „Kõige tähtsamad on selles hoones töötavad inimesed. Saarde valla pühendunud ja professionaalsed turvatunde loojad – päästjad ja politseinikud – saavad üsna pea anda oma panuse kodukoha turvatundesse kaasaegses, mugavas ja meeskonnatunnet toetavas hoones.“ Miilits avaldas lootust, et koos suurepäraste inimestega toob see piirkonda juurde ka uue põlvkonna turvatunde loojaid.

 

„Pika ajalooga päästekomandod on suure väärtusega – Kilingi-Nõmme tuletõrje algusajad jäävad lausa 19. sajandi lõppu ja senise maja ehitus juba 1904. aastasse. Ootame uue ühishoone valmimist pikisilmi, sest tingimused enam kui 100 aasta vanuses komandos on praeguseks pehmelt öeldes vananenud. Kaasaegne ja mugav hoone teeb 18-liikmelise meeskonna töö hulga hõlpsamaks. Lisaks tervitame nutikaid energiasäästlikke ja kriisideks valmisoleku lahendusi,“ rääkis Päästeameti peadirektori asetäitja Andreas Anvelt.

 

Politsei- ja Piirivalveameti Lääne prefekt Kaido Kõplas rõhutas, et head töötingimused on tänapäeval väga olulised. „Kuigi politseitööd tehakse enamasti majast väljas, on oluline, et kontoris tehtavaks tööks ja hingetõmbehetkeks on parimad tingimused. On suur rõõm, et Saarde valda kerkiv maja võimaldab sisejulgeoleku valdkonna inimestel tööd teha oma kogukonna lähedal,“ ütles Kõplas.

 

Riigi Kinnisvara juhatuse esimees Tarmo Leppoja väljendas samuti heameelt, et meie turvatunde loojate jaoks olulisi kaasaegseid ühishooneid kerkib üle Eesti ka maakonnakeskustest väljaspool. „Ootame hädaolukorras appi tulevatelt päästjatelt ja politseinikelt kiiret reageerimist ja professionaalset tegutsemist väga erinevates ja sageli ka rasketes olukordades. Selleks on oluline, et neil oleks ka funktsionaalne ja mitmekülgseid treeninguid toetav töö- ja puhkekeskkond,“ sõnas Leppoja.

 

„Riigi poolt niivõrd suure investeeringu tegemine näitab, et meie päästjaid ja politseinikke väärtustatakse ning tegeletakse aktiivselt sellega, et luua neile kaasaaegseid töötingimusi. Ja loomulikult ei ole vähetähtis, et meie valda kerkib juurde üks kaasaegne hoone, mis linnapilti rikastab ja näitab üheselt, et Saarde vald on arenev piirkond,“ rõõmustas Saarde vallavanem Raivo Ott.

 

Hoonesse on planeeritud mitmed nutikad päästjate tegevust ja keskkonda toetavad lahendused. Näiteks kogutakse katusele sadav vihmavesi suurde mahutisse ning seda taaskasutatakse WC-pottide loputusveena ja pesumasinates. Samuti on ühishoones päästjate varustuse ja tehnika jaoks eraldi saastunud ja saastevabad pinnad.

 

Kilingi-Nõmme päästjaid ja politseinike hakkavad uues ühishoones teenima päästetehnika garaaž, õppeklass, treeningtorn, korvpalliväljak ja varjualune. Puhke-, magamis-, söögi- ja pesuruumid on reageerimisaja minimeerimiseks paigutatud strateegiliselt toruliftide ja päästetehnika garaaži lähedusse.

 

Ühishoone suurus on 908 m2, treeningtorn 53 m2 ja varjualune 35 m2. Arendusprojekti maksumus on ligi 5,3 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Hoone arhitekt on Reino Rass, sisearhitekt Eeva Masso ja projekteerija Novarc Group AS. Hoone ehitab Embach Ehitus OÜ, omanikujärelvalvet teostavad Keskkonnaprojekt OÜ ja Lauri Linnus.