Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Haapsalu kaasaegne ja energiasäästlik päästekomando sai nurgakivi

Haapsalu päästekomando sai nurgakivi. Foto: Merko Mumm

Haapsalu päästekomando sai nurgakivi. Foto: Merko Mumm

Täna, 10. novembril asetati Haapsalu päästekomando hoonele nurgakivi. Tänapäevastele standarditele vastav uus päästekomando koos selle juurde rajatava õppetorni ja varjualusega läheb maksma ligi 5,5 miljonit eurot ning valmib 2024. aasta sügisel.

 

Tallinna mnt 85 kinnistul paiknema hakkav Haapsalu päästekomando on esimene Läänemaale kerkiv funktsionaalne tüüpkomando. Uus hoone loob päästjatele kaasaegsed töötingimused ja mugava töökeskkonna, paraneb treeningute ja väljaõppe kvaliteet, samuti saab varasemast paremini hoiustada ja hooldada kogu vajalikku tehnikat ja varustust.

 

Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul peame kandma hoolt nende inimeste eest, kes meid kaitsevad, ja tagama neile hea väljaõppe kõrval ka väärilised töötingimused. „Valmivad päästekomando ruumid võimaldavad korraldada kogukonnale ka koolitusi, alustades tuleohutusest lõpetades elanikkonnakaitse teemadega. Lähiaastatel on ju Päästeametil oluline roll elanike kriisiteadlikkuse ja -valmiduse tõstmisel, et meie inimesed oskaks kriisiolukordades paremini iseennast, oma lähedasi ja oma kogukondi aidata,“ rõhutas siseminister Läänemets.

 

Päästeameti peadirektori asetäitja Andreas Anvelti sõnul on Haapsalu komando näol oma teenuste rohkuse ja tehnikaühikute poolest tegemist ühe Eesti suurima komandoga. „Ootame uue hoone valmimist pikisilmi, sest senises hoones on komando tegutsenud juba ligi 30 aastat ning töö- ja olmetingimused paranevad meie päästjate jaoks märkimisväärselt. Kuna uus komando asub Haapsalu linnas, tuleb pääste mitmetuhandele inimesele ka oluliselt lähemale.“

 

Riigi Kinnisvara juhatuse liikme Tarmo Leppoja sõnul on oluline, et päästjad saaksid teha oma vastutusrikast igapäevatööd kaasaegsetes töötingimustes kõigis Eesti paikades. „Funktsionaalne komandohoone koos treeningtorni ja õppeklassiga toetab meie päästjaid nende ülesannete täitmisel, tagades seejuures parima võimaliku kvaliteedi väljaõppel ja treeningul. Maakonnakeskuse päästekomando vastutab piirkonna turvalisuse eest ja hea meel on tõdeda, et uus komandohoone seda võimekust oluliselt parandab,“ rääkis Leppoja.

 

Ka Haapsalu linnavolikogu esimees Jaanus Karilaid rõõmustas, et elanike turvatunne kasvab. „Peale selle, et uus komandohoone viib uude ajastusse päästjate töötingimused, paraneb ka päästeteenuse kättesaadavuse kiirus suurel osal Haapsalu linna elanikest, sest päästjad on nüüd elanikele lähemal.“

 

Uude päästehoonesse on planeeritud eraldi saastunud ja saastevabad pinnad, mis tähendab, et väljakutselt tagasi komandosse saabudes liigub kogu hooldust ja puhastust vajav tehnika ning varustus saastunud alale. Taas kasutusvalmis varustuse saavad päästjad nutikatest puhastusmasinatest kätte juba teisel pool seina saastevabal pinnal.

 

Haapsalu päästjaid hakkavad uues komandos teenima päästetehnika garaažid, komando õppeklass, varjualune ja treeningtorn. Puhke-, magamis-, söögi- ja pesuruumid on reageerimisaja minimeerimiseks paigutatud strateegiliselt toruliftide ja päästetehnika garaaži lähedusse. Rajatav hoone on energiatõhus ja kuulub A-energiaklassi, mida aitavad muuhulgas saavutada päikesepaneelid.

 

Komandohoone suurus on 1583 m2, varjualune 89 m2 ja treeningtorn 66 m2. Arendusprojekti maksumus on ligi 5,5 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Üle 1,8 miljoni sellest tuleb Eesti riigi CO2 vahenditest ja on suunatud hoone energiatõhususse. Hoone arhitekt on Juhan Rohtla arhitektuuribüroost KUU Arhitektid ja projekteerija OÜ ACTO CONSULT. Ehitavad Tallinna Ehitustrust OÜ ja Ehitustrust AS, omanikujärelvalvet teostab Sweco Est.