Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

7. veebruaril avati ja õnnistati sisse Türi uus komandohoone

Türi komando avamine. Foto: Hendrik Osula

Türi komando avamine. Foto: Hendrik Osula

Türi äärelinna kerkinud kaasaegne ja energiasäästlik hoone on projekteeritud päästekomando spetsiifika ja vajaduste järgi. Lisaks on komandohoones valminud õppeklass, mis võimaldab tegeleda ennetustegevusega, kaasates elanikke Eesti turvalisuse loomisse. 

Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul on päästjate töötingimuste parendamise osas viimane aasta olnud erakordne aeg. „Nii palju uusi komando- ja ühishooneid ei ole nii lühikeses ajaperioodis varem valminud ning mul on eriti hea meel, et ka Kesk-Eesti päästetöötajad saavad kolida kaasaegsesse majja,“ sõnas siseminister Lauri Läänemets.  „Kuivõrd oleme ka riiklikult võtnud eesmärgi tõsta Eesti inimeste valmisolekut kriisides hakkamasaamiseks ning siin on kandev roll Päästeameti läbiviidavatel elanikkonnakaitse koolitustel, saab kindlasti ka Türil uute õppe- ja koolitusklasside võimalusi tõeliselt hästi ära kasutada.“

Päästeameti peadirektor Margo Klaos rõõmustas, et Türi uue komandohoonega saavad päästjad tasemel ja kaasaaegsed töötingimused, mis vanas, ligi 70 aasta vanuses komandos puudusid. „Näiteks – erinevalt vanast majast – on uues hoones piisavalt ruumi päästetehnika jaoks, et päästjad oleks valmis erinevateks sündmusteks. Lisaks on planeerimisel mõeldud ka sellele, et enim kasutuses olevad ruumid ehk puhke-, magamis-, söögi- ja pesuruumid oleksid paigutatud toruliftide lähedusse ja otse päästetehnika garaaži kohale, et sündmusele lahkumisel ei kuluks mõttetult aega. Funktsionaalsel hoonel on oluline roll päästjate toetamisel keerulises ja ootamatusi täis ametis,“ sõnas peadirektor Margo Klaos. 

“Komandohoone on ühelt poolt uudse ja moodsa ehituse näide, mis on energiasäästlik ning arvestab päästjate töö eripärade ja heaolu vajadustega. Teisalt on see enamat kui lihtsalt hea ja nutikas maja – see on suur panus meie päästevõimekuse ja turvatunde kasvatamisse. Uue hoonega paranesid ka varustuse hooldusvõimalused ning nüüd mahub paakauto ja muu tehnika komando juurde ära, mis annab väljakutsetel olulise ajavõidu,” sõnas Riigi Kinnisvara juhatuse esimees Tarmo Leppoja.

Türi valla jaoks on uus päästekomando hoone ja selle võimalused kindlasti üheks tähtsamaks siseturvalisuse osaks. Meie vallas tegutsevad kutselised ja vabatahtlikud päästjad on olnud suureks abiks erinevate olukordade lahendamisel. Uut hoonet ootasid päästjad pikalt. Olen neilt juba kuulnud, et and on väga rahul uute tingimuste ja võimalustega. Tänan siinkohal kõiki, kes selle valmimisele on kaasa aidanud,” kinnitas Türi vallavanem Sulo Särkinen.

Ligi 1043  Türi päästekomando on ehitatud energiasäästlikke põhimõtteid silmas pidades. Valminud A-energiaklassi maja on tormikindel elektrikatkestustele, tagades samal ajal madalad hoolduskulud. Hoone projekteerija on Kuubik Projekt OÜ, arhitekt arhitektibüroo Anu Kulbach OÜ ning sisearhitekt InRoom OÜ, ehitaja AS Eviko ning omanikujärelevalvet teostas OÜ Keskkonnaprojekt. Hoone tellija on Siseministeerium. Hoone ehituse maksumuseks kujunes 2,76 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks.