Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Pepleri tänava büroohoone Tartus on ligipääsetavuse hea näide

Avalike hoonete ligipääsetavuse tagamise näitena võib 2020. aastal valminud arendusprojektidest välja tuua rekonstrueeritud büroo- ja teenindushoone Tartus Pepleri tänaval. Ehitustööde käigus muutus täielikult hoone ruumiplaan. Linnakodanike paremaks teenindamiseks keskendusime hoone ligipääsetavuse tagamisele alates kinnistu piirist kuni hoone sissepääsuni, aga ka hoone sees erinevate korruste ja ruumide vahel liikumisel. Kuivõrd varem ei olnud liikumispuudega isikutel ja neid teenindavatel sõidukitel mugav hoone juurde ja selle sisse pääseda, ehitasime hoovialal asuva ja maapinnast kõrgemale ulatuva garaaži ümber, nii et selle katusele saab parkida nii inva- kui ka tavasõidukit. Nüüd asuvad invasõidukite parkimiskohad vaid 5 meetri kaugusel Sotsiaalkindlustusameti teenindussaali sissepääsust. Hooviala korrastamisega koos rajasime 20kohalise varikatusega jalgrattaparkla ning konteinerhaljastuse. Kõrgete äärekividega sõidutee asendasime ühtlaselt hoone poole tõusva sõidu- ja jalgteega.

Pepleri 35 (foto Tartu Postimees)

Pepleri 35 büroohoone (fotod: Tartu Postimees)

Et hõlbustada vaegnägijate ja pimedate iseseisvat liikumist hoones, paigaldasime põrandatele taktiilsed juhtteed, tähistasime trepiastmed vastavate kontrastsete märkidega, trepikäsipuud tähistasime korrusenumbritega ning ruumiustele paigaldasime pimedate kirjas informatiivsed sildid. Välisukse juures on nii nägijal kui ka vaegnägijal võimalik tutvuda maja- ning korrusejuhiga. Juhtkoerad on hoonesse oodatud ja nende jaoks on loodud mugav lamamiskoht koos kausi värske veega. Sotsiaalkindlustusameti klienditeeninduse järjekorrasüsteem toetab vaegnägijate iseseisvat tegutsemist: ootesaali kõlaritest kostuv häälkutsung juhendab inimest õigesse teeninduskohta. Vaegkuuljate jaoks on hoones mitu teeninduskohta ja koosolekuruumi, lisaks lift silmusvõimendiga.

Ratastooliga liikuva inimese jaoks on loodud koosolekuruum, kus moodullaudade kõrgust ja asukohta on võimalik mugavalt ja kiirelt muuta. Teeninduskoha laual on samuti elektriline kõrguse reguleerimise võimalus, et ratastooliga oleks mugav ligi pääseda. Hoones on kõikidele normidele vastav inva-WC.

RKAS kaasas erinevate lahenduste väljatöötamisse Eesti Pimedate Ühingu, Eesti Kurtide Liidu, Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu, MTÜ Händikäpp ja MTÜ Ligipääsetavuse Foorum inimesed.

NUKU teater (juurdeehitus 2016). Foto: K. Haagen