Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Mõdriku üliõpilaselamu-õppehoone arhitektuurivõistluse võitis arhitektuuribüroo Molumba

Mõdriku üliõpilaselamu-õppehoone arhitektuurivõistluse võitis arhitektuuribüroo Molumba

Mõdriku üliõpilaselamu-õppehoone arhitektuurivõistluse võitis arhitektuuribüroo Molumba

Riigi Kinnisvara korraldas koostöös Tallinna Tehnikakõrgkooliga Mõdriku õppekeskuse üliõpilaselamu-õppehoone arhitektuurivõistluse, mille eesmärk oli Mõdriku mõisakompleksi rikastava uue hoone arhitektuurse eskiisi väljatöötamine. Arhitektuurivõistluse võitis arhitektuuribüroo Molumba ideekavandiga „Õukond“, mille autoriteks on Karli Luik, Johan Tali ning Harri Kaplan. Õppekeskus asub Tiigivahe teel, Mõdriku külas Vinni vallas. 

 

Õukond

Õukond



Riigi Kinnisvara projektidirektor Raivo Toom võttis kokku žürii tagasiside võidutööle, kes leidsid, et ideekavand respekteerib olemasolevat hoonestust ning sobitud ajaloolisesse keskkonda oma karjakastelli laadse hoonekuju ja sisehooviga, eristudes selgelt ja kaasaegselt kvaliteetse arhitektuurikeelega mõisaaegsest hoonestuskihistusest. „Üliõpilaselamu-õppehoone on lahendatud võimalikult madala 2koruselise ja sisehooviga ristkülikukujulise mahuna. Õppe- ja ühiskasutuses ruumid moodustavad suurepärase, kogu hoonet läbiva ning väliruumi kaasava, voolava ruumilise terviku,“ lisas Toom. 



2019. aasta sügisel Tallinna Tehnikakõrgkool ja Lääne-Viru Rakenduskõrgkool ühinesid ja selle tulemusena moodustati regioonis TTK Teenusmajanduse instituut, mis asub Mõdriku õppekeskuses Lääne-Virumaal. Teenusmajanduse instituudis omandab rakenduskõrgharidust ca 700 üliõpilast, ettevõtetele ja avalikule sektorile pakutakse rakendusuuringuid, täienduskoolitusi ning nõustamist innovatsiooni- ja arendusküsimustes.



Molumba arhitekt Karli Luik ütles, et Mõdriku on põnev koht, kus kohtuvad nii ruumilised, ajaloolised, kultuurilised, kui ka looduslikud ning akadeemilised kihistused. „Kihistuste virrvarr annab võimaluse väga mitmekesine keskkonna tekkeks, kus uus täiendab vana ning toob selle kvaliteedid veelgi kenamalt ja teravamalt esile. Arhitektidena püüame lisaks kohalikule ruumilisele keskkondlikkusele aidata kaasa ka laiemale jätkusuutlikkuse arengule,“ lisas Karli Luik.  „Nii on rõõm osaleda hoone sünni juures, mis ühelt poolt  toetab muidu pigem kiivakiskuvat regionaalarengut ning puithoonena aitab kaasa kohalike ressursside kasutamisele ehituses ning arvestab energiatõhususe juures kogu hoone elukaare kulu,“ täiendas Luik. 



Hoone peamine eesmärk on majutada kuni 116 üliõpilast ja külalisi (õppejõude, välisüliõpilasi) ning lisafunktsioonina võimaldada keskuses pakkuda oma köögiga toitlustamist ja võimalust korraldada suuremaid konverentse-seminare. Hoonesse tuleb planeerida ka üks digitaalne õppe-simulatsiooniruum, kus peab olema vee- ja kanalisatsiooni võimalus. Üliõpilaselamu-õppehoone eeldatav suletud netopind on ca 2 400 m2. 



Galerii võidutöödest https://photos.app.goo.gl/zNtQmSCTJaFLqzB87 



Tallinna Tehnikakõrgkooli arendusprorektori Tarmo Sildebergi sõnul oli arhitektidele püstitatud lähteülesanne keerukas ja väljakutsuv. „Uus õppehoone rajati eeskujulikult restaureeritud mõisasüdamesse, mille ajaloolised hooned pärinevad 18. sajandist ja osalt varasemastki ajast. Kõik võistlustööd paistsid silma tugeva tasemega ja otsuse tegemine ei olnud kerge. Võidutöös on praktilised lahendused esteetiliste ja ajaloolistega kontekstidega kenasti tasakaalus,“ sõnas arendusprorektor. Sildeberg lisas, et mõisakompleks on väga tähtis ka kohalikule kogukonnale ja loodab, et koostöös arhitektidega saavutati lahendus, mis suudab ühendada tervikuks ka kõigi osapoolete ootused.



Teise koha võitis ideekavand „Jätkuv maastik“, mille autoriteks on Ott Alver, Alvin Järving, Mari Rass, Jõnn Sooniste ja Lill Volmer arhitektuuribüroost Must. Kolmandaks valiti arhitektuuribüroo Nikita Atikini ideekavand „Cucu“, mille autoriteks on Eerika Alev, Eva Kedelauk, Kristel Niisuke ning Kristiina Way. Ergutuspreemiad anti välja ideekavandile „Metsas“, mille autoriteks on Andreas Krigoltoi ning Xenia Sooniste arhitektuuribüroost Niikuinii ning ideekavandile „Oktoober“ arhitektuuribüroost KUU, autoriteks on Joel Kopli, Juhan Rohtla, Koit Ojaliiv ja Liis Juuse. Preemiafond on kokku 16 000 eurot. 



Jätkuv maastik

Jätkuv maastik

 

Cucu

Cucu

 

Metsas

Metsas

 

Oktoober

Oktoober



Õppetöö korraldamisel suurematest linnadest väljas on väga oluline üliõpilastele tagada majutusvõimalused, kuna toimiv üüriturg vajalikus mahus puudub. Mõdrikul asub hetkel 1957. aastal valminud üliõpilaselamu, mida on aastate jooksul korrastatud ja remonditud, kuid ruumiplaan on jäänud algseks. Tänapäevased energiatõhususe nõuded, hoone elukaare kulud ning loomulikult üliõpilaste ootused mugavustele ja privaatsusele on aga ajas väga palju muutunud. Olemasolev üliõpilaselamu on amortiseerunud ning põhjalikul rekonstrueerimisel puudub majanduslik mõttekus. Seetõttu on mõistlik vana üliõpilaselamu lammutada. 



Teenusmajanduse instituudi peahoone asub 18. sajandi lõpul valminud Mõdriku mõisas, mis on Virumaa ühe esinduslikuma mõisaansambli erandliku arhitektuuriga härrastemaja. Lisaks peahoonele toimub õppetöö ka teistes mõisakompleksi kuuluvates renoveeritud hoonetes nagu viinavabrik ja tall. Hooned asuvad kenas ja hooldatud mõisapargis, mida ilmestavad väikesed veesilmad.



Žüriisse kuuluvad esimees Lauri Peetrimägi Tallinna Tehnikakõrgkoolist, ehitusnõunik Erik Keskküla Vinni vallavalitsusest, Maarja Kask, Emil Urbel ning Angeelika Pärna Eesti Arhitektide Liidust. Žürii koordinaator on Ivar Lubjak OAAS Arhitektidest.