Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Tabasalu riigigümnaasiumi avatud ala kolme seinapinda hakkab ilmestama Jass Kaselaane 3-osaline mosaiikpannoo „Lennu eel“

Lennu eel

Lennu eel

Riigi Kinnisvara koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga viis läbi kunstikonkursi, et leida sobivaim kunstiteose ideelahendus Tabasalu riigigümnaasiumi uude hoonesse. Žürii tegi valiku 10 kavandi hulgast ja valis võitjaks kolmeosalise mosaiikpannoo „Lennu eel“. Võidutöö autor Jass Kaselaan on Eesti noorema põlvkonna üks tunnustatumaid skulptoreid, tema loomingut tugevuseks on tunnetuslik suhestumine ümbritseva ruumiga.

 

Lennu eelLennu eelLennu eel



Loodav kunstiteos kavandatakse kolmele suurele seinapinnale Tabasalu riigigümnaasiumi avatud alal. Uue gümnaasiumihoone sisearhitektuurse lahenduse eesmärk on luua lihtne, selge ja loogilise struktuuriga siseruum, mis oma tonaalsuselt ja materjalivalikult toimib rahuliku taustana, võtmata endale liialt tähelepanu.



Kunstikonkursi võidukavadi „Lennu eel“ moodustavad lennuks iseseisvasse ellu valmistuvad eriilmelised lindude kooslused. Kolmeosaline seeria on ruumiliselt mõjus, täiendab gümnaasiumi sisearhitektuurset lahendust koloriidilt, lisades ruumile elavust (ja elevust). Žürii tõi välja, et mosaiik kui klassikaline, dekoratiivne ja kaunis monumentaalkunsti tehnika ei jää võõraks ka koolinoorele, kuni 4 meetri kõrguste linnumotiivide loomine mosaiigi tehnikas on ajamahukas ja kunstikonkursi võidupreemia vääriline töö.



Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 65 000 eurot. Võidutöö „Lennu eel“ valmib 2021. aasta augustis.



Teise koha pälvis ruumiline op-kunsti taies „Liquid Geometry“, mille autoriteks on Alyona Movko-Mägi ja Elo-Katre Liiv. Teose tugevuseks on ruumilisus ning optiline efekt, mis avaldub ruumis liikudes. Teos lisab koolihoone interjööri piisavas koguses intensiivsust ja põnevust, illustreerides samas õpilastele teadmisi füüsikast.

 

Liquid geometryLiquid geometryLiquid geometry



Kolmanda koha sai Urmas Viigi värviküllane ja lennukas graafiline sari „Tiivad“, mille kontseptsioon kannab kooli väärtuseid ja ilmestab koolinoorte peagi selja taha jäävat eluetappi. Kolmeosalise sarja taiesed „Hoovõtt“, „Hüpe“ ja „Lend“ sümboliseerivad noorte ettevalmistustust tulevikuks, mis on täis otsingut, eneseületamist ning õnnetunnet.

 

Tiivad

Tiivad

Tiivad



Lisaks otsustas žürii ära märkida vabavormiliselt voolava kavandi „Neuronid“, mille autoriks on Solveig Lill.

 

Neuronid

 

Neuronid

Neuronid



Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Eilve Manglus ja Sirja-Liisa Eelma Eesti Kunstnike Liidust, Liisa Kaljula ja Karen Jagodin Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingust, Tabasalu Gümnaasiumi direktor Grete-Stina Haaristo, žürii esimees Tabasalu riigigümnaasiumi hoone sisearhitekt Raul Kalvo ning Jaanus Müller Riigi Kinnisvarast.



2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoste hinna ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks. Seaduse mõte on, et avaliku otstarbega hoone ehitamise lahutamatu osa on hoonega sobiva kunstiteose või -teoste tellimine. Selle kaudu muutub avalik ruum esteetiliselt rikkamaks. Taoline kunstiteoste sihttellimine on mujal maailmas laialdaselt tuntud juba aastakümneid.