Tallinna majutushoone fuajeed hakkab ilmestama Laurentsiuse maal „Rex“
Riigi Kinnisvara korraldas kunstikonkursi ideelahenduse leidmiseks Tulika tänav 37 Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse kasutuses oleva majutushoone fuajeesse. Žürii tegi valiku 24 kavandi hulgast ja valis võitjaks maalikunstnik Laurentsiuse maali „Rex“.
Rex
Neopopi ja tänavakunsti vihjetega akrüülmaal „Rex“ kujutab värvilisse keskkonda sulanduvat saabuja poole vaatava koera portreed. Koer maalil on omadele sõber, vaenlastega karm, justkui illusoorne valvur, kes tervitab hoonesse sisenejaid.
Žürii sõnul lisab jõuline, omapärase käekirjaga kunstiteos interjöörile rõõmsamaid toone ning tekitab vajaliku kontrasti majutushoone askeetliku olemusega. Samuti pakub loodav taies huvitavat materjalide kooslust, betoonkiudplaadile maalitud võidutöö mõõtmed on 2,5 x 2,5 meetrit.
Võidutöö autorit Lauri Sillakut, tänaseks tuntud kunstnikunimega Laurentsiust, on oma loomingus nimetatud fetišistlikuks esteediks, ta läheneb oma objektile äärmise pühendumusega. Laurentsiuse teosed ühendavad akadeemilise maali popkunstiga. Hinnates ühelt poolt klassikalist vaikelu madalmaade 17. sajandi maalikoolkonna võtmes, on tema loomingut tihti seostatud ka kitši ja campiga. Kasutades oskuslikuks kitši leksikat, on Laurentsiuse teosed samal ajal kitši paroodiaks, võimendades rõõmuga kitši elemente maksimumini. Andekat kunstnikku on tunnustatud Kristjan Raua nimelise preemiaga, Eesti Kultuurkapitali aastapreemiaga, Konrad Mägi preemiaga, Eesti Maalikunstnike Liidu ning Vaal Galerii aastapreemiaga. Teoseid leidub muuhulgas Eesti Kunstimuuseumis, Tartu Kunstimuuseumis ning Turu Kunstimuuseumis.
Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees hoone sisearhitekt Kristiina Kuus, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Herkki Erich Merila ja Britta Benno, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Linda Kaljundi ja Anneli Porri, Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse esindajad Jane Anton ning hääletusõiguseta tehnilised ekspert Ave Nael ning hääletusõiguseta tehniline ekspert Krista Ninaste Riigi Kinnisvarast.
Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 19 700 eurot. Võidutöö „Rex“ valmib 2021. aasta mais.
Teise koha pälvis Martin Miksoni ajatu traditsionaalne maastikumaal „Tuul“. Teos on kui aken minevikku, kujutades kunagi Tulika tänaval asunud Kristiine heinamaad. Kord lendasid liblikad ja siristasid ritsikad, nüüd on selle asemel tiheda liiklusega linn. Teos suhestub hästi paiga ajalooga, elustades asukoha kunagist vaimu.
Tuul
Kolmanda koha sai Alyona Movko-Mägi ja Elo-Katre Liivi puidust reljeefse struktuuriga pannoo „Christinenthal“, mis ühendab endas nii pinnavormide kui ajalookihtide salapära ja monumentaalsust, oma koha lugu, inimtegevuse ja looduse käikude koostööd. Teos kasutab inspiratsioonina ja visuaalselt läbiva ideena ajaloolise Christinenthali ehk Kristiine oruks ja hiljem Kristiine heinamaaks kutsutud ala pinnavormide kihte ning värviteraapilist kontseptsiooni.
Christinenthal
Lisaks märkis žürii ära kaks teost. Autorite Jenny Grönjolmi ja Jass Kaselaane keraamiline mosaiikpannoo "Sinine Lill" kujutab stiliseeritud Rukkilille, sümboliseerides Eesti rahvuslikku eneseteadvust ja kaitsetahet.
Sinine lill
Margus Tammiku ja Eva Undi metallist pannoo „Öö“ kompab kunsti ja teaduse piire, kujutades ruumiliselt ajulainete graafikuid ning vihjates hoone ühele peamisele funktsioonile – korralikule ööunele.
Öö
Tallinnas Tulika 37 aadressil asuv hoone valmis 1970. aastal. Tallinna Transpordikooli ühiselamuna pikalt kasutuses olnud hoone viimane suurem rekonstrueerimine toimus 2011. aastal. Käesoleval aastal alustati hoone interjööri täieliku rekonstrueerimist tänapäeva vajadustele vastava majutushoone otstarbeks.
2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoste hinna ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks. Seaduse mõte on, et avaliku otstarbega hoone ehitamise lahutamatu osa on hoonega sobiva kunstiteose või -teoste tellimine. Selle kaudu muutub avalik ruum esteetiliselt rikkamaks. Taoline kunstiteoste sihttellimine on mujal maailmas laialdaselt tuntud juba aastakümneid.