Font size

Lineheight

Contrast

Riigi esindusmajaks renoveeritud rüütelkonna hoones on valminud Laurentsiuse maaliseeria

Võidutöö Laurentsiuse maaliseeria „Meripuu“. Foto: Maris Tomba

Võidutöö Laurentsiuse maaliseeria „Meripuu“. Foto: Maris Tomba

Riigi Kinnisvara viis läbi kunstikonkursi, et leida parimad kunstiteoste ideelahendused Eestimaa rüütelkonna hoonesse. 65 kavandi hulgast valis žürii võitjaks maa ja mere kokku terviklikus Maarjamaaks ühendava maaliseeria kavandi „Meripuu“. Maalikunstnik Laurentsisuse võidutöö annab signaali, et väärtustame oma loodust, selle puhtust ja võlu.

 

Valminud kunstiteosed paiknevad riigi esindusmajaks renoveeritud rüütelkonna hoone kahel seinapinnal. Esimene, argist loodusmaastiku väärtustav, okaskrooni motiiviga pühaliku mõõdet kandev üle kolme meetri suurune ruudukuline maal „Puu“ asub rüütelkonna hoone esimese korruse avara peafuajee seinal. Teine, horisontaalseid rütme loov, ligi nelja meetri pikkune abstraktne merele viitav teos „Meri“ asub sama seina teisel küljel külastajate garderoobi alas.

Võidutöö Laurentsiuse maaliseeria „Meripuu“. Foto: Maris Tomba


Laurentsius, kodanikunimega Lauri Sillak, on üks Eesti tunnustatumaid keskmise põlvkonna maalikunstnikke. Tema looming läbi kolme dekaadi on olnud kirju, kätketes kümneid erinevaid perioode. Märksõnad on kõrge tehniline meisterlikkus ja ootamatu lähenemine klassikalistele teemadele. Laurentsiusel on olnud isiknäituseid pea kõigis Eesti olulisemates galeriides, samuti Turu Kunstimuuseumis Soomes ja Hyvinkää Kunstimuuseumis Soomes. Andekat kunstnikku on tunnustatud Kristjan Raua nimelise preemiaga, Kultuurkapitali aastapreemiaga, Konrad Mäe medaliga, Eesti Maalikunstnike Liidu aastapreemiaga.

 

Kunstniku sõnul on teos „Meri“ tüüne, luues rahu ja stabiilsuse tunde, olles tuhandete eri paksuse, tooni ja teravusega horisontaalsete joonte kogum. „Puu“ on seevastu dünaamiline ja metsik, sümboliseerides looduse elujõudu ja vastupidavust, olles kui värav müstilisse helendusse, mille tõlgendus jääb vaatajale.

Võidutöö Laurentsiuse maaliseeria „Meripuu“. Foto: Maris Tomba

„Rüütelkonna hoone sisearhitektuuri erinevates detailides on meie omariiklus juba põhjalikult esindatud. Kunstikonkursi võidutöö aga kõneleb laugjast Eestimaast ja meie loodusearmastusest sügavamalt,“ sõnas Riigikantselei sümboolikanõunik Gert Uiboaed.

 

Kunstikonkursi võidutöö kogumaksumus ilma käibemaksuta on 110 000 eurot.

 

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees Eestimaa rüütelkonna hoone rekonstrueerimisprojekti sisearhitekt Pille Lausmäe-Lõoke, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Jaan Elken ja Kärt Summatavet, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Krista Kodres ja Liina Jänes ning Riigikantselei tugitegevuste juht Krista Zibo. Lisaks osalesid žürii töös hääletusõiguseta ekspertidena Tallinna Linnaplaneerimisameti muinsuskaitse osakonna vanalinna juhtivspetsialist Kristiina Frolova, Riigikantselei protokollijuht Piia Pärna, Riigikantselei sümboolikanõunik Gert Uiboaed ning Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse projektijuht Hannes Ulmas.

 

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates 2021. aastast 110 000 eurot.