Font size

Lineheight

Contrast

Mitteeluhoonete uuendatud tehnilised nõuded arvestavad enam keskkonnasäästlikkusega

UUS!

UUS!

Riigi Kinnisvara täiendas tehnilisi nõudeid mitteeluhoonetele, mille abil on võimalik tulevikus projekteerida ja ehitada funktsionaalsemaid ühiskondlikke hooneid.

 

Riigi Kinnisvara on uuendanud juhendit „Tehnilised nõuded mitteeluhoonetele”, mille eesmärk on koondada nõuded, millele projekteeritud hooned peaksid edaspidi vastama. Uuendatud juhend on aluseks uute ja rekonstrueeritavate hoonete projekteerimisele ja ehitusele hõlmates kõiki olulisi tehnilisi aspekte alates kavandamisest kuni üleandmiseni. Nõuded on jagatud 17 teemaplokki, mis katavad kogu ehitise arendusfaasi pakkudes terviklikke suuniseid kvaliteedi tagamiseks. Varasemaga võrreldes on lisandunud nõuded ligipääsetavusele ja väliruumile.

 

Tehnilised nõuded mitteeluhoonetele on Riigi Kinnisvaras kasutusel olnud alates 2011. aastast. „Oleme nõudeid aja jooksul korduvalt täiendanud ning need on kujunenud omamoodi standardiks, mis aitab tagada ehitiste vastavuse kvaliteedinõuetele. Värskendatud juhendis on arvesse võetud nii kaasaegseid projekteerimispraktikaid kui ka tehnoloogia ja seadmete arengut,“ selgitas Riigi Kinnisvara projektidirektor Gert Rahn.

 

Juhendi täiendamisel pöörati tähelepanu energiatõhususele, keskkonnasäästlikkusele ja seadmete kvaliteedile. Uuendati standardeid, määruseid, kvaliteedinõuete alusdokumente ning parandati sõnastust, et nõuded oleksid täpsemad ja üheselt mõistetavad. Muudatused hõlmavad järgmist:

 

Uuendatud juhendis on suurt rõhku pandud energiasäästlike lahenduste rakendamisele ning kuluefektiivsuse hindamisele. Näiteks tuleb projekteerimise etapis hinnata erinevaid energiatõhusaid lahendusi nagu ruumide nõudluspõhine õhuvahetus. Täiustatud nõuete hulka kuulub ka elektriautode laadimise infrastruktuuri kavandamine ja varustuskindluse tagamine.

 

Samuti rõhutab juhend veetarbimise vähendamise vajalikkust. Näiteks soovitatakse kasutada efektiivseid madala veetarbega seadmeid ning kaaluda hallvee kogumist ja kasutust.

 

Juhendisse lisati eraldi osa keskkonnasäästlikkuse ja väliruumi kohta. Projekteerimisel tuleb arvesse võtta ka hoone ümbritsevat keskkonda ning tagada kvaliteetne väliruum kogu kinnistul.

 

Samuti on nõuded viidud kooskõlla Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi koostatud ÜBN-nõuetega (ühtsete BIM-nõuetega). BIM ehk mudelprojekteerimine võimaldab hoonete andmeid digitaalselt hallata ning koordineerida projekteerimise, ehituse ja haldamise faase.

 

Uute nõuete kohaselt tuleb projekteerijatel arvestada ka hoone süsiniku jalajälge, muutes selle arvutamise lihtsamaks. Lisaks on täiustatud päikesepaneelide võimsuse määratlemist energiatõhususe ja tarbimise analüüsi põhjal, et tagada hoonete energiatõhusus.

 

Värskendatud tehnilised nõuded mitteeluhoonetele annavad kindla raamistiku nii uute hoonete projekteerimisele kui ka rekonstrueerimistöödele. „Uuendatud juhendi abil saavad projekteerijad ja ehitajad pakkuda kvaliteetsemaid, energiatõhusamaid ja keskkonnasäästlikumaid lahendusi, mis vastavad tänapäeva kõrgetele ootustele ja nõuetele,“ ütles Rahn.

 

Juhendiga saab tutvuda veebilehel: https://nouded.rkas.ee/