Font size

Lineheight

Contrast

Maaelu Teadmuskeskuse energiatõhus kasvuhoone Jõgeval saavutas maksimaalse kõrguse

METK kaasaegne kasvuhoone saavutas maksimaalse kõrguse. Foto: Margus Pahv

METK kaasaegne kasvuhoone saavutas maksimaalse kõrguse. Foto: Margus Pahv

Reedel, 24. novembril eemaldati sarikapärg loodavalt  Maaelu Teadmuskeskuse (METK) kaasaegselt kasvuhoonelt, mis valmib 2024. aasta alguses.

 

Maaelu Teadmuskeskuse kaasaegses kasvuhoones hakatakse tegelema tomati, kartuli, teravilja ja heintaimede sordiaretusega. Tänapäevaste tehnosüsteemide ja automaatikaga kasvuhoone on nii energia- kui ka pinnatõhusam. Uus hoone vahetab välja kaks vananenud kasvuhoonet.

 

METKi direktor Andre Veskioja tänab ehitajaid, et hoolimata mõningatest muudatustest ja tarnete viibimisest on planeeritud ehitusgraafikus püsitud: „Valmiv tänapäevaste tehnosüsteemide ja automaatikaga hoone kiirendab uute sortidega tootjani jõudmist ja aitab kogu METKi kasvuhoonetes tehtava teadustegevuse uuele tasemele,“ sõnas Veskioja.

 

„Toidutootmine on oluline nii igapäevase toidu tagamiseks kui ka majandusliku stabiilsuse ja sotsiaalse heaolu seisukohast. Kaasaegse kasvuhoone rajamisega panustame piirkonna ja maaelu arengusse ning tagame toiduga kindlustatuse. Eestis on toidutootmine oluline osa riigi majandusest, aidates kaasa nii kohaliku kogukonna kui ka riigi jätkusuutlikkusele,“ ütles Riigi Kinnisvara projektidirektor Indrek Henk.

 

Maaelu Teadmuskeskuse Venlo-tüüpi kasvuhoone suletud netopind on 1731 m2. Ehituslepingu üldmaksumus on 1,8 miljonit, millele lisandub käibemaks. Kasvuhoone on projekteerinud OÜ Agorek, Dreibau OÜ ja OÜ Arens Ehitustööd. Hoonet ehitavad Dreibau OÜ ja OÜ Arens Ehitustööd ning omanikujärelevalvet teostab Keskkonnaprojekt OÜ.

 

Kasvuhoone rajamist toetab Regionaal- ja Põllumajandusministeerium Eesti maaelu arengukava (MAK) 2014–2020 põllumajandusettevõtjate tulemuslikkuse parandamise investeeringutoetusest. Samuti toetatakse kasvuhoone rajamist kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise tulust.

 

Maaelu Teadmuskeskus (METK) on 2023. aastast tööd alustanud asutus, mis ühendab endas kõiki Eesti Taimekasvatuse Instituudi ja Põllumajandusuuringute Keskuse seniseid ülesanded.