Font size

Lineheight

Contrast

Elva ühishoone valminud pronksist skulptuur „Hingeloom“ toob head õnne

Võidutöö „Hingeloom“. Autor: René Reinumäe.

Võidutöö „Hingeloom“. Autor: René Reinumäe.

Riigi Kinnisvara koostöös Siseministeeriumiga viis läbi kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus Elva Politsei- ja Piirivalveameti ning Päästeameti ühishoone peasissepääsu esisele alale. 17 kavandi hulgast valitud skulptor René Reinumäe võidutöö kavand koerast kandis tööpealkirjaga „Kustutuskoer“, kuid sai valmides nime „Hingeloom“.

 

Žürii hinnangul loob väga hästi modelleeritud pronksist skulptuur tunde, et inimese parim sõber on justkui ise betoonalusele hüpanud. Sõbralik ja lojaalne koer seostub turvalisusega ning on seejuures kutsuv ja mänguline.

 

Päästeameti kommunikatsiooniosakonna nõuniku Taavi Printsi hinnangul on koer oma hingelt kaitsja ja päästja, täpselt nagu päästjad ja politseinikud. „Koerad on inimese parimad sõbrad, väärt kolleegid nii päästjatele kui politseinikele nende igapäevatöös. Koerad on ka paljudele turvalisuse loojad – see on märksõna, mis seostub nii pääste kui politsei tööga,“ sõnas Prints.

 

Võidutöö autori René Reinumäe sõnul on „Hingelooma“ modelliks ja inspireerivaks ajendiks päästetud perekoer Dora. Koeraskulptuur on kontrastiks moodsale arhitektuurile ja tehislikule linnamaastikule. Aegruumi nihkena on pronksist koer kaasaegse arhitektuuri keskkonnas justkui külaline sajandite tagusest linnaruumist. Pronksskulptuur on patineeritud tumedaks. Taiese katsumine kulutab oksiidikihi ja tihedamini silitatud vormid saavad haljaks. Inimese käe puudutusest tekkiv kullakarva poleerpind mõjub skulptuurile komplimendina ning suure tõenäosusega toob  koeraskulptuuri silitamine ka õnne,“ lisas Reinumäe.

Võidutöö „Hingeloom“. Autor: René Reinumäe.
Võidutöö „Hingeloom“. Autor: René Reinumäe.

Võidutöö autor René Reinumäe on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli ning Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri osakonna bakalaureuse ja magistriõppe. Meisterliku modelleerijana ekspluateerib skulptor Reinumäe klassikalist vormikäsitlust, jättes vaataja semiootiliste keerdkäikude meelevalda. Osalenud arvukatel näitustel, sümpoosionitel ning loonud mitmeid avaliku ruumi skulptuure ja mälestusmärke. Tema käe all on muuhulgas valminud arhitekt Olev Siinmaa mälestusmärgi skulptuur Pärnus, laulja Jaak Joala hauakivi Metsakalmistul ning kuuest figuurist koosnev filmitegijate bareljeef „Diivana tulin ma“ Eesti Filmimuuseumis Tallinnas.

Võidutöö „Hingeloom“. Autor: René Reinumäe.
Võidutöö „Hingeloom“. Autor: René Reinumäe.

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees Elva ühishoone arhitekt Juhan Rohtla, Tartu politseijaoskonna juht Andrus Reimaa, Päästeameti kommunikatsiooniosakonna nõunik Taavi Prints, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Mari Hiiemäe, Anne Rudanovski ja Elin Kard ning Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Anders Härm ja Mari Vallikivi.

 

Kunstikonkursi võidutöö autorilt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 54 200 eurot.

 

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates 2021. aastast 110 000 eurot.

Vaata lähemalt: 
https://rkas.ee/et/uudised/elva-uhishoone-kunstikonkursi-voitis-rene-reinumae-pronksist-koera-skulptuur