Font size

Lineheight

Contrast

Elvas avati kaasaegne Päästeameti ning Politsei- ja Piirivalveameti ühishoone

Elva ühishoone avamine. Foto: Tanel Meos

Elva ühishoone avamine. Foto: Tanel Meos

Täna, 24. oktoobril avati Elva linnas Kirde tänaval uus pääste- ja politsei ühishoone, kus hakkavad tööle Lõuna päästekeskuse Tartu-Jõgevamaa päästepiirkonna Elva päästekomando töötajad ning Lõuna prefektuuri Tartu Politseijaoskonna Elvas tegutsevad töötajad. Üritusel ütles tervitussõnad siseministeeriumi kantsler Tarmo Miilits, päästeameti peadirektor Margo Klaos, Lõuna prefektuuri prefekt Vallo Koppel, Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi juhatuse esimees Kati Kusmin ja paljud teised hoone valmimisele kaasa aidanud või sellest kasu saavad külalised.

 

Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul võimaldavad kaasaegsed ühishooned esmareageerijatele paremate töötingimuste kõrval ka terviklikumat ning meeskonnatunnet soosivat töökeskkonda. „Tänapäevastele vajadustele vastav Elva ühishoone võimaldab päästjatel reageerida igapäevastele väljakutsetele operatiivsemalt ning loob politseinikele paremad tingimused kohapeal inimeste teenindamiseks. Samas on uue hoone eesmärk loomulikult ka meie politseinike-päästjate igapäevast heaolu soosiv töökeskkond. Vastvalminud Elva ühishoones on ka õppeklassid, meeskonnaruum ja jõusaal, mis loovad päästjatele-politseinikele väljakutsete vahelisel ajal paremad võimalused enesearenduseks ja meeskondlikeks ühistegevuseks,“ ütles siseminister Läänemets.

 

Uus ühishoone asub varasemalt samas kohas asunud päästekomando ja häirekeskuse hoone kinnistul. Päästjatele on loodud väga olulised tingimused suurema hulga metsakustutusvarustuse- ja tehnika jaoks, mida Elva komandos reageerimisvalmiduses hoitakse.

 

„Ligi 30 aastat oli Elva komando Kirde tänaval ja tagas kvaliteetse päästeteenuse ka piiratud tingimustes. Uus hoone ei paku ainult kaunist ja modernset keskkonda, vaid loob töötingimused, mis toetavad päästjat ja politseinikku tema töös,“ sõnas päästeameti peadirektor Margo Klaos. „Päästja ülesanne on jõuda sündmusele võimalikult kiiresti, et päästa inimeste elu ja vara ning uue hoone ruumide paigutus võimaldab väljasõitu ühe minuti jooksul.“ Klaos lisas, et veel on oluline, et hoone mahutab suurt hulka eritehnikat, sest tegemist on metsakustutuse erivõimekusega päästekomandoga. Terviklik ja läbimõeldud hoone on tellijate ja ehitajate hea koostöö tulemus.

 

Lõuna prefekti Vallo Koppeli sõnul väärivad politseinikud, kellelt ootame kõrgel tasemel kogukonna teenindamist, ka ise sellele vastavaid töötingimusi. „Kuigi inimeste turvatunnet aitab tagada eeskätt politseipatrull, mitte linna servas seisev maja, on uuel ühishoonel siiski oluline roll, et politseinikel oleks kaasaegne ja kindel tagala, kus olla. Lisaks vajalikele tööruumidele on uue maja helgetes ja kaasaegsetes ruumides senisest paremini võimalik teenindada meie poole pöörduvaid inimesi,“ lisas prefekt.

 

Riigi Kinnisvara juhatuse esimees Kati Kusmin avaldas heameelt, et kaasaegne ühishoone tagab nii päästjatele kui ka politseinikele mugavad tööruumid, kuid annab samaaegselt ka riigile kokkuhoiu pinnakasutuselt. „Päästjad ja politseinikud saavad teha oma igapäevatööd veelgi efektiivsemalt ja tõsta kogukonna turvatunnet. Hoone võib olla kaasaegne, energiasäästlik ja tipptasemel lahendustega, kuid see saab rakendada oma täit potentsiaali vaid koos pühendunud ja motiveeritud kasutajatega, kes meie igapäevase turvalisuse eest hoolitsevad,“ lisas Kusmin.

 

Elva ühishoone valmis funktsionaalse tüüplahendusena, mille raames ehitatakse sarnaste vajadustega pääste ja politsei ühishooneid üle Eesti. Nende rajamisel on oluline keskkonnasäästlikkus, turvalisus ning hea töökeskkond. Elva ühishoone projekteerimisel on silmas peetud, et hoone oleks varustatud kaasaegsete ja tarkade tehnoloogiliste lahendustega, nagu näiteks valgustuse ja häirete automaatika, päikesepaneelide ning kaughaldusega hooneautomaatikaga.

 

Hoone maksumuseks kujunes ligi 7,5 miljonit eurot ilma käibemaksuta. Ühishoone arhitektiks on Juhan Rohtla arhitektuuribüroost KUU OÜ, hoone projekteeris ACTO CONSULT OÜ, ehitas KRC Ehitus OÜ ja omanikujärelevalvet teostas Keskkonnaprojekt OÜ.

 

Hoonet hakkab ilmestama Rene Reinumäe pronksist koera skulptuur „Hingeloom“. Pronksist koera skulptuur loob tunde, et inimese parim sõber on justkui ise betoonalusele hüpanud. Ümbritsevate elumajade elanikke ja möödujaid kõnetav võidutöö suhestub hästi Päästeameti ning Politsei- ja Piirivalveameti spetsiifikaga. Sõbralik ja lojaalne koer seostub turvalisusega ning on seejuures kutsuv ja mänguline.