Pärnu siseturvalisuse ühishoone kunstikonkursi võitis Urmas Viik installatsiooniga „Okas“
Pärnu siseturvalisuse ühishoone betoonvarikatusele kavandatava võidutöö „Okas“ lähtekujundiks on talvine kibuvitsapõõsas, mille oksi ehivad punakad viljad ja okkad. Kunstikonkursi žürii tegi valiku 16 töö hulgast.
Žürii esimehe Martin Aunini sõnul pehmendab loodusmotiiv hoone ranget välisilmet ja saadab signaali ühishoones asuvate ametite inimnäolisusest ja sõbralikkusest. Esteetilist vormi turvab hulk okkaid, mille kooslus mõjub samaaegselt jõuliselt ning hapralt. Leitud on hea balanss jutustava kujundi ja abstraktsuse vahel.
Päästeameti Lääne päästekeskuse juht Heiki Soodla tõi välja, et ühiskonda toetavate ja aitavate ametkondade põhitegevuses on siiski ka vajalikke okkaid, mis kaitsevad ja torgivad.
3 meetri kõrguse ja kogu 11 meetri pikkuse betoonvarikatust katva installatsiooni konstruktsiooni materjalideks on roostevabast terasest torud ning punasest klaasist puhutud kuplid. Pimedal ajal käivitub valgusprogramm, mis avab installatsiooni uue külje - öös kumavate ja õhus hõõguvate punakate marjade lummava rea.
Politsei- ja Piirivalveameti peadirektori asetäitja Janne Pikma sõnul on sümpaatne, et võidutöö peegeldab inimeste paljusust ühishoones ning omavahel hästi toimivat koostööd.
Võidutöö autor Urmas Viik on põneva ja isikupärase käekirjaga rahvusvaheliselt hinnatud graafik, illustraator ja installatsioonikunstnik, endine kauaaegne Eesti Kunstiakadeemia graafikaosakonna kui ka Tallinna Ülikooli kunstiosakonna professor. Urmas Viik pälvis käesoleval aastal president Alar Kariselt Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Viigi tööd asuvad mh Eesti Kunstimuuseumi, Portlandi Kunstimuuseumi, Rauma Kunstimuuseumi kogudes ning erakogudes ja avalikes paikades Eestis, Austrias, Hispaanias, Hollandis, Kanadas, Rootsis, Saksamaal, Soomes, Taanis, Šotimaal ja USA-s.
Kunstikonkursi võidutöö autorilt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 65 000 eurot. Võidutöö „Okas“ valmib käesoleva aasta lõpus.
Teise koha pälvis Terje Ojaveri betoonist teenistuskoeri kujutava skulptuurigrupi kavand „Susi (Valvurid)“. Koerad on juba ammustest aegadest inimeste vara valvurid, nende kaitsjad ja sõbrad. Dünaamiline kompositsioon mõjub lõpetatult, ilmestades efektselt hoonet ja selle esist avalikku ruumi.
Kolmanda koha saavutas Karel Koplimetsa uudse ja humoorika ideega kavand „Turvavõrk“. Kunstiteos kujutab metallist ronitaime, mis katab oskuslikult ära kogu etteantud varikatuse pinna. Nagu ronitaimed, mis haaravad endasse maju ja aedasid, loob teos sissepääsu ümber turvalisust ja soojust sümboliseeriva võrgu. Matkides loodust, sulandub teos vormilt ümbritsevasse keskkonda, aktiveerudes omakorda lähemal vaatlemisel – alles siis võib märgata, et looduslikud lehed on asendatud turvakaameratega.
Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees Pärnu siseturvalisuse ühishoone arhitekt Martin Aunin, Politsei- ja Piirivalveameti peadirektori asetäitja varade alal Janne Pikma, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Paul Mänd, Ahti Seppet ja Elin Kard, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Eva Näripea ja Maarin Ektermann, Pärnu linna linnakujunduse spetsialist Janno Poopuu ning hääletusõiguseta ekspertidena Päästeameti Lääne päästekeskuse juht Heiki Soodla ja Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse projektijuht Aigo Keskküla.
Eelmise aasta suvel valminud Pärnu sisejulgeoleku hoones asuvad Politsei- ja Piirivalveameti, Päästeameti, Kaitsepolitseiameti, Häirekeskuse, Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse (SMIT) ning Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi töö-, puhke-, ja teenistusruumid.
Pärnu siseturvalisuse ühishoone kunstikonkurss oli 2020. aastal luhtunud Pärnu ühishoone kunstikonkursi jätkukonkurss.