Font size

Lineheight

Contrast

Rahvusraamatukogu hoonet hakkab renoveerima Ehitus5ECO OÜ

Foto: Aron Urb

Foto: Aron Urb

Täna, 10. jaanuaril, sõlmiti leping Eesti Rahvusraamatukogu hoone renoveerimistöödeks Riigi Kinnisvara ASi korraldatud hanke võitja Ehitus5ECO OÜ-ga. Renoveerimistöödega planeeritakse jõuda lõpule 2025. aasta kevadel ning ehitustööde maksumuseks on 59 miljonit eurot.

 

Eesti Rahvusraamatukogu sõlmitud lepingu raames on kavas hoone täielikult renoveerida, sealhulgas uuendada hoone tehnosüsteemid, muuta ruumiplaneeringut ja mitmekesistada ruumide kasutusotstarvet. Samuti luuakse uued valguslahendused ning parandatakse kogu hoone energiatõhusust. Ehituslepingu maksumus on 59 miljonit eurot.

 

„Rahvusraamatukogu on märgiline hoone Tallinna ja kogu Eesti jaoks, mis vajab põhjalikku ja tänapäevast uuenduskuuri. Renoveerimistööde eesmärk on muuta hoone nutika ruumilahenduse ning tänapäevaste materjalide abil kaasaegseks ja mugavaks. Renoveeritud hoonesse kolib ka Rahvusarhiiv ja see omakorda annab võimaluse vabastada Tallinnas mitu hoonet. Nii muudame ruumikasutuse efektiivsemaks,“ sõnas Riigi Kinnisvara juhatuse esimees Kati Kusmin. Ajas muutunud avalikke funktsioone arvestades tulevad rahvusraamatukokku näiteks rühma- ja õpitoad, arvutiklass, salvestusstuudio, kaks teatrisaali, kinosaal ja kõik muu tänapäevasele kultuurikeskusele sobilik.

 

 „Eesti on seda väärt, et tal on nii sisult kui ruumilt maailma moodsaim rahvusraamatukogu ja mul on suur rõõm, et oleme kindlalt astumas sellele teele koos oma heade partneritega,“ rõõmustas Eesti Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo.

 

„Ehitus5ECO OÜ-l on  au olla osaline nii väärika hoone renoveerimistöödel. Tegemist insener-tehniliselt keeruka ja rohkete väljakutsetega ehitustööga. Renoveerimistööd kestavad kolm  aastat, millele järgneb hoone sisustamine. Ehitustööde käigus vahetatakse täielikult välja hoone kaheksanda korruse katusepüramiid, võimaldades sinna tehnoruumide asemel rajada täiendava saali. Rekonstrueeritakse hoone katused ja terrassid, rajatakse hoone peakorpuse alla kinosaal, tugevdatakse olemasolevaid konstruktsioone.  Usume, et koostöös projekteerija,  Riigi Kinnisvara AS-i ja Rahvusraamatukogu esindajatega õnnestub hoone uuenduskuur hästi ning Eesti üks väärikamaid hooneid saab sisult uueks ja kaasaegseks, säilitades samal ajal oma ajaloolise ja väärika välimuse,“ ütles Ehitus5ECO OÜ juhatuse liige  Andres Neemre.

 

 Eesti Rahvusraamatukogu on muinsuskaitse all olev hoone Tallinnas, Tõnismäel, mis valmis 1993. aastal Eesti postmodernismi esindusliku stiilinäitena. Hoone arhitekt on Raine Karp ja sisearhitekt Sulev Vahtra. Renoveerimistööde aluseks oleva projekti on koostanud ettevõte Sirkel & Mall OÜ ning sisearhitektuurse lahenduse lõi VL sisearhitektuur OÜ meeskond. Hoone suletud netopind on 43 451 m2. Renoveeritud hoonesse kolivad lisaks Eesti Rahvusraamatukogule ka Rahvusarhiivi Tallinna üksus ja VAT teater 2025. aasta kevadel.