Tallinna Muusika- ja Balletikooli kunstikonkursi võitis taies „Helix“
Kunstikonkursi žürii tegi valiku 28 töö hulgast, valides võitjaks muusika ja tantsu loovat liikumist sümboliseeriva kavandi „Helix“. Teose autoriteks on Liis Uustal, Egon Metusala, Mariliis Kundla, Mihkel Pajuste ja Mari Ronimois.
Žürii sõnul kasutab võidutöö „Helix“ väga hästi ära Tallinna Muusika- ja Balletikooli MUBA „Vaikuse aia“ potentsiaali, lisades sinna vajaliku fookuspunkti ning sümboliseerides muusika ja tantsu loovat liikumist. Vaikuse aia ringja istumisala ümber on kavandatud 4.7 meetrit kõrge ja 8.2 meetrit lai voolava vormiga painutatud terastorudest struktuur, mis eraldab visuaalselt ülejäänud aiast, luues kutsuva pesalaadse koosolemise ruumi kõigile hoone kasutajatele, soosides seeläbi interdistsiplinaarset koostööd.
Võidutöö „Helix“
Võidutöö autoriteks on multidistsiplinaarne viisik — Liis Uustal, Egon Metusala, Mari Ronimois, Mariliis Kundla ja Mihkel Pajuste. Arhitektid Liis Uustal ja Egon Metusala on ABMA ehk Arhitektuuribüroo MA asutajad, kelle loominguline mitmekesisus on toonud lähiajal edu mitmetel avalikel arhitektuuri- ja kunstikonkursitel, sealhulgas võidu Sindi linnasüdame kavandamisel. Mariliis Kundla ja Mihkel Pajuste on valgusdisaini erialal magistrikraadi omandanud Aalborgi Ülikoolis ja täna loovad nad valguskunsti ja disaini Spectra & Space stuudio nime all. Mari Ronimois on Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli rütmimuusika laulu eriala vilistlane ja lõpetanud San Francisco Konservatooriumi tehnoloogia ja rakendusliku kompositsiooni erialal.
Jenny Grönholmi „Rütm“. II koht
Teise koha pälvis Jenny Grönholmi värvitud alumiiniumist värske vormiga skulptuurigrupp „Rütm“. Muinasjutuline „Alice Imedemaal“ tunnet tekitav lahendus käivitab fantaasia ning väärtustab loovust.
Bruno Lillemetsa ja Lauri Kiluski „Rüü“. III koht
Kolmanda koha saavutas Bruno Lillemetsa ja Lauri Kiluski üle kahe meetri kõrgused betoonist prinditud ja pronksiga rüütatud viiest skulptuurist koosnev grupp „Rüü“. Tinglikult hiidkadakate vorme meenutav installatsioon võimendab vaikust, et „Vaikuse aed“ võiks olla koht, kus leitakse üles rahu ja kindlus, et võtta õige noot, sõna ja samm.
Kunstikonkursi võidutöö autoritelt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 110 000 eurot. Võidutöö „Helix” valmib 2022. aasta varasuvel.
Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees Tallinna Muusika- ja Balletikooli hoone arhitekt Markus Kaasik, Eesti Kunstnike Liidu esindaja Elin Kard, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Kai Lobjakas, Hanno Soans ja Kädi Talvoja, Tallinna Muusika- ja Balletikooli direktor Timo Steiner ning hääletusõiguseta ekspertidena Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli direktor Ivo Lille, Tallinna Balletikooli kunsti ja tehnoloogia õpetaja Inga Kruusmägi, Tallinna Muusika- ja Balletikooli hoone arhitekt Hanna-Liisa Mõtus ning Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse projektijuht Priit Püss.
Tallinna Muusikakeskkool, Georg Otsa nimeline Tallinna Muusikakool ja Tallinna Balletikool on ühinenud riigikooliks nimetusega MUBA, kus hakkab õpetust saama suurem osa tuleviku Eesti professionaalsetest muusikutest ja tantsijatest. Ühendkool jätkab ja arendab paindlikul ning sünergilisel moel edasi kolme kooli seniseid traditsioone ja parimaid õppevorme nii klassikalise kui rütmimuusika kui klassikalise balleti ja kaasaegse tantsu õpetamisel.
2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates käesolevast aastast 110 000 eurot. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Seaduse mõte on, et avaliku otstarbega hoone ehitamise lahutamatu osa on hoonega sobiva kunstiteose või -teoste tellimine. Selle kaudu muutub avalik ruum esteetiliselt rikkamaks. Taoline kunstiteoste sihttellimine on mujal maailmas laialdaselt tuntud juba aastakümneid.