Font size

Lineheight

Contrast

Presidendi kantselei kinnistu projekteerib Peeter Pere Arhitektid

Presidendi kantselei kinnistu projekteerib Peeter Pere Arhitektid

Presidendi kantselei kinnistu projekteerib Peeter Pere Arhitektid

12. augustil esitleti presidendi kantseleis uue pääslahoone ja roosiaia arhitektuurilahendust ning kuue töö hulgast hinnati parimaks arhitektuuribüroo Peeter Pere Arhitektid visioon. Büroost saab ka kogu presidendi kantselei kinnistu ja selle hoonete rekonstrueerimise peaprojekteerija, kes vastutab edaspidi kogu rekonstrueerimise arhitektuurse terviklikkuse eest. Presidendi kantselei edasise rekonstrueerimise projekteerimistööde maksumus jääb suurusjärku 500 000 eurot ja ehitusprojekt valmib 2023. aasta alguseks.



Erandmenetlusega hanke viis läbi Riigi Kinnisvara Aktsiaselts (RKAS) ning pakkumine osalemiseks tehti viiele arhitektile, kes esitasid kokku kuus ideekavandit. „Lähteülesanne oli väga sarnane sellele, mille sai arhitekt Alar Kotli 1930ndatel presidendi ametihoone rajamiseks ajaloolise Kadrioru lossi lähedusse, millega see pidi moodustama ühise terviku. Seekord tuli ja tuleb projekteerides arvestada juba kahe olemasoleva hoonega,“ sõnas žürii esimees ja presidendi kantselei protokolliosakonna juhataja Riina Aasma. „On paratamatu, et aeg on edasi läinud ja toona ehitatu ei vasta enam ammu meie ruumivajadusele ega muutunud turvanõuetele ning puudu on Eesti ühele esindushoonele vajalik funktsionaalsus,“ rõhutas ta.



Projekteerimisülesanne oli pääslahoone ja roosiaia lahenduse väljapakkumine, mis mõlemad nõuavad juurdeehituste tegemist ja kus arhitektid kõige paremini oma loovust näidata said. Läbi tuli mõelda külastajate ja töötajate sissepääs kantseleisse ning välja pakkuda roosiaia kui riigipea esindusürituste jaoks läbimõeldud valguslahendus koos istumis- ning puhkealadega. Esitatud võidukavandeid hinnati lähtuvalt nende kontseptuaalsest sisust, kuidas arhitektuurne sise- ja välisvisioon sobitub muinsuskaitse reeglitega.



Žüriisse kuulusid Eesti Arhitektide Liidu, Eesti Sisearhitektide Liidu ja presidendi kantselei esindajad. Kuue töö hulgast valiti võitjaks ja 12 000 eurose peapreemia vääriliseks kavand „Miraaž“, mille autorid on Peeter Pere, Eve Kedelauk, Kirke Päss, Madli Kaljuste ja Lidia Zarudnaya büroost Peere Pere Arhitektid.

 

Miraaž



Arhitekt Peeter Pere sõnul lähtusid nad ühe märksõnana diskreetsusest, nii on ka näiteks roosiaeda kavandatud paviljonid läbipaistvad, loodust peegeldavad ja poolmärkamatud. „Presidendi kantselei sisaldab palju pehmeid ovaalseid barokilikke vorme ja meie paviljonid on sarnasest vormist lähtuvalt kumerdatud nurkade ja klaasidega, aga pääsla omakorda on jälle vastupidiselt teravamate vormidega. Nii tekib teatud pinge olemasoleva ajaloolise hoonestuse ja pargiala vahel, mis annab lisakihi arhitektuursete elementide vahel,“ selgitas arhitekt Peeter Pere. „See on alati arhitekti professionaalsuse küsimus, et ta suudaks kas siis kopeerides, jäljendades või vastupidi uue kihi või lahenduse lisamisega olemasolevat ruumikvaliteeti parandada ja tõsta. Ja võibolla siis mitte ise esile tükkides kogu kompleksi võlu veelgi suurendada.“



Teise koha ja 9000 euro suuruse preemia pälvisid Teresa Malmre, Eeva Masso ja Emil Urbel arhitektuuribüroost Emil Urbel kavandiga „Fragile“, kolmanda koha ja 6000 eurose preemia Kalle Vellevoog, Paulina Pähn, Tiiu Truus, Maria Pukk ja Ivar Lubjak arhitektuuribüroost JVR kavandiga „Pacman“. Välja anti ka kaks 4500 euro suurust ergutuspreemiat, mille pälvisid Maarja Kask, Ralf Lõoke, Andro Mänd ja Martin McLean büroost Salto AB ideekavandiga „Serpentiin“ ning Gert Guriev, Markus Kaasik, Siim Tiisvelt ja Siim Tanel Tõnisson büroost KOLM PLUSS ÜKS kavandiga „Raja“.



Arhitektuurikonkursi eesmärk oli peaprojekteerija leidmine kogu kinnistu ja sellel asuvate rajatiste, hoonete ja välialade rekonstrueerimis- ja juurdeehitustööde ehitusprojekti koostamiseks. Ehitusprojekt peab valmima jaanuaris 2023. Möödunud aastal RKASi koostatud prognooside kohaselt on kogu investeeringu maksumuseks sh  arhitektuurikonkursi läbiviimine, projekteerimine, ehitustööd ja kantselei ehitusaegne ümberpaigutamine jms kokku ligikaudu 16,8 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Täpsem ehitustööde maksumus selgub ehitusprojekti valmimisel.