Font size

Lineheight

Contrast

Tallinna Lasnamäe Mehaanikakooli õpilaskodu kunstikonkursi võitis Karel Koplimets installatsiooniga „Mudelmootor“

Tallinna Lasnamäe Mehaanikakooli õpilaskodu kunstikonkursi võitis Karel Koplimets

Tallinna Lasnamäe Mehaanikakooli õpilaskodu kunstikonkursi võitis Karel Koplimets

Riigi Kinnisvara korraldas koostöös Teadus- ja Haridusministeeriumiga Tallinna Lasnamäe Mehaanikakooli õpilaskodu kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus Tallinna Lasnamäe Mehaanikakooli õpilaskodu fuajeesse. Kunstikonkursi žürii tegi valiku 24 kavandi hulgast ja valis võitjaks Karel Koplimetsa installatsiooni „Mudelmootor“.



Võidutöö võtab osadeks sisepõlemismootori ning esitleb seda valgeks värvitult ümartorust raamistikus. Teos kannab endas ajaloolist rolli olles omamoodi luigelaul ühele nii olulisele leiutisele tehnika valdkonnas.



„Sõnaga mehhaanika assotsieerub kõik autodega seonduv ning mis saaks olla huvitavam kui lahti võetud sisepõlemismootor,“ selgitab võidutöö tausta kunstnik Karel Koplimets. „Mängumudelite kokkupaneku, kui õpetava tegevuse ja koolis eluliste teadmiste omandamise vahele, on lihtne paralleele tuua: sarnaselt mudelitele ehitavad ka Lasnamäe Mehaanikakooli õpilased enda tulevikku. Olles ka varasemalt makettide ja mudelitega enda loomingus tegelenud, oli antud idee sellele loogiline jätk,“ sõnas Koplimets.

 

Mudelmootor

Mudelmootor



Karel Koplimets on installatsiooni-, foto- ja videokunstnik, kelle loomingu ühe läbivaks jooneks on psühholoogiline aspekt – tema suuremahulised installatsioonid mängivad vaatajate ruumikogemise ja tajudega.




Võidutöö autor Karel Koplimets on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna magistriõppe, täiendanud end Prahas FAMU-s ning pälvinud 2019. aastal Eerik Haameri nimelise kunstipreemia. Tema teosed kuuluvad Kumu kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Kiasma, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi ja Musée de l’Elysée kogudesse.



Žürii sõnul läheneb installatsioon „Mudelmootor“ mänguliselt mehaanika teemale, kus metallist taiese vormikeel viitab plastikust mängumudeli lahtimurtavatele detailidele. Võidutöö kavand pakub läbimõeldut lahendust mõlemale seinapinnale, luues installatsiooni ja nimesildiga sümpaatse dialoogi. Mehaanika väärtustamine sobitub hästi Tallinna Lasnamäe Mehaanikakooli õpilaste igapäeva tegemiste ja huvidega.



Konkursil pälvis teise koha messingist mastaapne installatsioon „Kuldvõtmeke“, autoriteks Art Allmägi ja Bruno Kadak. Nutikat abimeest sümboliseeriv tellitav mutrivõti sobitub hästi õpilaskodu hoone fuajeesse pakkudes lähedalt avastusrõõmu ning eemalt läbi vitriinakna vaadelduna meeldejäävat sümbolit.

 

Kuldvõtmeke

Kuldvõtmeke



Kolmanda koha saavutas lehtterasest ning taaskäideldud plastikust installatsioon „Rakk“, autoriteks Elina Liiva, Markus Puidak ja Rainer Kasekivi. Teos kujutab dialoogi looduse ja inimese vahel. Installatsiooni aluseks on inimese ja õuna rakukoe läbilõige, mille struktuuride sarnasus näitab kui sarnased me oleme ümbritseva ökokeskkonnaga.


 

Rakk

Rakk



Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 26 000. Installatsioon „Mudelmootorid“ valmib augustis.




Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Tallinna Lasnamäe Mehaanikakooli õpilaskodu rekonstrueerimisprojekti autor Aita Teigar, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Mauri Gross ja Indrek Köster, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Epp Lankots ja Annika Toots, Tallinna Lasnamäe Mehaanikakooli kunstiõpetaja Jelena Kapparova ning hääletusõiguseta tehniline ekspert Jaanus Müller Riigi Kinnisvarast.



Kunstikonkursi korraldamise kohustus tuleneb 2011. aastal jõustunud kunstiteoste tellimise seadusest, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoste tellimise ülempiir tõuseb 2021. aastast 65 000 eurolt 110 000 eurole, summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks. Seaduse mõte on, et avaliku otstarbega hoone ehitamise lahutamatu osa on hoonega sobiva kunstiteose või -teoste tellimine. Selle kaudu muutub avalik ruum esteetiliselt rikkamaks. Taoline kunstiteoste sihttellimine on mujal maailmas laialdaselt tuntud juba aastakümneid.