Font size

Lineheight

Contrast

Tartu mnt 85 büroohoone keraamiline pannoo „Vaade“ sai valmis

Vaade

Vaade

Tartu mnt 85 büroohoone fuajeed ilmestab valmis saanud Liisu Arro ja Elmet Treieri keraamiline pannoo „Vaade“.

Riigi Kinnisvara korraldatud kunstikonkurss oli edukas, žürii tegi valiku 33 kavandi hulgast ja valis võitjaks keraamilise pannoo „Vaade“.
 

Vaade

Vaade

Žürii hinnangul toob keraamiline pannoo „Vaade“ väärikasse hoonesse iidse samas ka ajatu materjali ja tehnoloogia abil sümpaatselt üllatava kvaliteedi. Teoses kasutati erineva struktuuri ja värviga savi, kus osad pinnad on glasuuritud, osad mitte, luues seeläbi vormi ja varjuga jätkuva ruumi tunde. Pannoo „Vaade“ tegeleb ruumi ja inimeste vaheliste suhtega.

Üks autoritest, Liisu Arro kirjeldas idee tausta, kui mõtet, mis sündis inspireerituna Riigi Kinnisvara hoonest ja selle asukohast, künkal vaatega vanalinnale.  "Ja mõeldes ka töökeskkonnale tundus sobilik kitsast koridoriruumi avardada ehk et luua sinna justkui veel üks aken. Kuna Riigi Kinnisvara hoonel on ka ehitisena pikk ajalugu, siis selline veidi vanaaegne linnavaade viitab ka põlvnemisele ja linna kujunemisele, millega Riigi Kinnisvara ka ise seotud on - kujundades avalikku ruumi ja luues seega linna," lisas Arro. 

Tartu mnt 85 büroohoone on kirju minevikuga ning on Sikupilli asumi vanim, 1830. aastal sõjaväehaiglaks rajatud hoone, kuhu üks hetk asutati Lasnamäe naistevangla. Hiljem asus kinnipidamishoones karistusvangimaja, Eesti NSV ajal Ülemiste ehk Lasnamäe (etapi)vangla, mille peamine ülesanne oli vangide kinnipidamine kuni nende saatmiseni töölaagritesse ja -kolooniatesse. Majas on hiljem erinevatel aegadel asunud nii spordihoone, Vanglate Amet kui ka Harju maakohus.

Keraamik Liisu Arro on oma pere kolmanda põlve kunstnik, kes leiab inspiratsiooni igapäevaelust ning seob tavalise erilisega, maagilise ja ekstravagantse klassikalisega. Ta on lõpetanud keraamika osakonna Eesti Kunstiakadeemias ja õppinud Portugalis. Liisu on tegelenud keraamikaga alates 2002. aastast ja oma stuudio avas 2006. aastal. Ta on eksponeerinud oma töid grupi- ja isikunäitustel Eestis, Suurbritannias, Taanis ja Saksamaal, samuti on tema kunstitööd erinevates erakogudes üle maailma ning Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis.

Teine autor, Elmet Treier on põhjamaiselt julge käekirjaga disainer, kes on aastate jooksul tegelenud nii sisekujunduse, mööbli, koduaksessuaaride kui ka ehetega.
 

Valmimise protsess

•    Hankija: Riigi Kinnisvara
•    Konkursi tulemus: võitjaks valiti töö „Vaade“
•    Asukoht: büroohoone fuajee seinapind, aadressiga Tartu mnt 85, Tallinn.
•    Autor: Liisu Arro ja Elmet Treier
•    Liik: keraamiline pannoo
•    Mõõdud: kõrgus 1500 mm, laius 1800 mm, sügavus 20 mm
•    Maksumus: 10 500 EUR
•    Valmimise aasta: 2020