Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Pelgulinna Riigigümnaasium saavutas täiskõrguse

Pelgulinna Riigigümnaasiumi sarikapärja allatoomine. Foto: Hendrik Osula

Pelgulinna Riigigümnaasiumi sarikapärja allatoomine. Foto: Hendrik Osula

Täna, 13. jaanuaril toodi sarikapärg alla Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumilt, mis saab olema ühendav ja kaasakiskuv õpikeskkond enam kui tuhandele noorele.

 

Pelgulinna Riigigümnaasiumis Kolde puiesteel alustatakse õppetööga uues majas 2023. aasta sügisel. Uue kooli õppekava fookus saab olema ühiskondlike mõjuga väljakutsetel. Eripära rõhutamiseks on koolimaja kavandatud puithoonena ning ehitatakse valdavalt looduslikest ja taaskasutatavatest materjalidest. Tegemist on ühe suurima puitkonstruktsioonist ehitisega Eestis. Tänaseks on koolihoone ehitus nii kaugel, et alla on toodud maksimumkõrgust tähistav sarikapärg.

 

Haridus-ja Teadusministeeriumi üldhariduspoliitika osakonna juhataja Ülle Matsinil on ehituse edenemise ja poolele teele jõudmise üle tohutult hea meel: „Koostööle ja lahendustele orienteeritus, mis on ka Pelgulinna Riigigümnaasiumi alusväärtusteks, sümboliseerib ja seob kooli arenguid nii vormilt kui ka sisult. Oleme Haridus- ja Teadusministeeriumiga teie kõigi selja taga, et koos ühise eesmärgini jõuda ning luua kogukonna jaoks parim kool nii koostöövormide kui ka õppekeskkonna poolest."

 

Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse direktor Mihkel Mäger rääkis: „Üheskoos partneritega on meie ülesanne luua energiasäästlikke, kaasaegseid ja õppetööd toetavaid koolikeskkondi. Koolihooned, mis oma ruumiga inspireerivad ja soodustavad kaasavat haridust ja noorte talentide arengut. Pelgulinna Riigigümnaasium on üks viiest riigigümnaasiumist, mis avab uksed 2023. aastal. Taolised ettevõtmised saavad teoks vaid tänu usalduslikule koostööle.“

 

Pelgulinna Riigigümnaasium saab olema tõeliselt eriline, paindlik ja innovaatiline õpi- ning töökeskkond. Teeme kõik, et koolimaja ja seda ümbritseva ala väärtustest saaks osa ka laiem kogukond,“ rääkis Pelgulinna Riigigümnaasiumi koolijuht Indrek Lillemägi.

 

Merko Ehitus Eesti juhatuse esimees Ivo Volkov nentis, et üle poole ehitusajast on selja taga ning veidi alla poole ees. „Jätkub tõsine töö, et valmis saaks üks Eesti moodsaim haridustempel. Kaasaegsed ja keskkonnasäästlikud lahendused on need, millesse on tellija targalt investeerinud ja mida on ehitajal huvitav rajada,“ lisas Volkov.

 

Ehituslepingu maksumus on ligikaudu 25 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Õppehoone suletud netopind on 8274 ruutmeetrit, mis on kavandatud ca 1080 õpilasele. Pelgulinna Riigigümnaasiumi välimisse perimeetrisse tulevad klassiruumid ja suuremad avalikud alad. Sisemusse aga ruumid, mis ei vaja otsest päikesevalgust – näiteks riietusruumid, abi- ja hoiuruumid. Kinnistule rajatakse juurdepääsu- ja liikumisteed, 360 kohaga rattaparkla, väike autoparkla, kõrg- ja madalhaljastus.

 

Kooli siseilme saab olema loomulik ja looduslik. Fuajees, aulas ja raamatukogus saavad olema päris puud, olemas on loodusteaduste laborid, muusikaklass, projektitööklassid ja suuremad auditooriumid, sportimiseks on koolimajas nii võimla, jõusaal kui ka aeroobikasaal.

 

Õppehoone valmib arhitektuuribüroo Arhitekt Must OÜ 2020. aasta võideti ideekavandi "Seitse venda" järgi, mille autoriteks on Ott Alver, Alvin Järving, Mari Rass, Jõnn Sooniste, Katrin Vilberg, Lisett Laurimäe, Karoliine Kuus ja Kaire Koidu. Sisearhitekt on Tarmo Piirmets, ehitaja Merko Ehitus Eesti AS ning omanikujärelevalvet teostab Tallinna Linnaehituse AS. Pelgulinna Riigigümnaasiumi ehitust rahastatakse riigieelarvelistest ja Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

 

Riigi Kinnisvara viis koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga läbi kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumi õppehoone fassaadile. Žürii tegi valiku 38 kavandi hulgas ja valis võitjaks Martin Miksoni, Juulia Aleksandra Miksoni ja Anna-Liisa Pärdi töö „Rõõm teeb taeva taga tuld“. Ernst Enno samanimelisest luuletusest inspiratsiooni saanud võidutöö valmib 2023. aasta augustis.